3 najpopularniejsze motywy na szklanych panelach

W dzisiejszych czasach na rynku wnętrzarskim jest bardzo dużo ciekawych rozwiązań i możliwości, ale czasem ciężko wybrać dla siebie odpowiednie połączenia, by wszystko do siebie pasowało. Ponadto każdy chce, by jego wnętrze było modne, dlatego celuje w to, co w danym czasie jest najbardziej popularne. Jednym z takich popularnych elementów są dzisiaj panele szklane. Pojawiają się one coraz częściej w kuchniach i łazienkach Polaków, dlatego zobaczmy, co w nich jest takiego niezwykłego i jakie panele wybrać, by osiągnąć modną i ładną przestrzeń w swoim domu.

Czym są szklane panele?

Na samym początku warto wiedzieć, czym właściwie są szklane panele, a jest to nic innego jak duże płyty ścienne wykonane z hartowanego szkła. Są one bardzo dobrym wykończeniem kuchni i łazienek przez ich ciekawe właściwości. Dobrej jakości szkło jest bardzo odporne na temperaturę, zarysowania i brud, dzięki czemu umieszczanie paneli przy blatach, kuchenkach i kabinach prysznicowych znacznie ułatwia codzienne dbanie o wnętrze. 

Dodatkowo na szklanych panelach bardzo łatwo jest tworzyć różnego rodzaju grafiki. Mogą się na nich znajdować praktycznie wszystkie wzory i kolory, dzięki czemu każdy idealnie dopasuje dla siebie ten element wystroju.

Jakie są najpopularniejsze motywy?

Szerokie możliwości graficzne paneli sprawiają, że wśród projektów wnętrz zaczęła tworzyć się moda na konkretne ich motywy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ wielu ludzi decydując się na montaż paneli nie wie, jakie najlepiej wybrać, by modnie wykończyć wnętrze. Podpowiadamy więc, że w ostatnim czasie najlepiej sprzedają się:

  • Motywy natury – można na nich znaleźć różne kompozycje kwiatów i traw, ale także ziemi i drzew (najczęściej spotyka się laskę wanilii z jej kwiatem) 
  • Motywy kuchenne – chodzi tu zwłaszcza o wyposażenie kuchni, czyli akcesoria do gotowania, ale też bardzo popularne ostatnio przezroczyste szklanki z wylewającą się wodą
  • Motywy wzorzyste – czyli nic innego jak różne kombinacje linii, ale także imitacje materiałów skalnych, w tym najczęściej marmuru

Warto też dodać, że same w sobie szkło na panelach nie często jest specjalnie barwione w całości. Zazwyczaj spotyka się odcienie mlecznej bieli, czerni lub ewentualnie koloru zielonego, aczkolwiek jeśli już chcemy wprowadzić żywsze kolory to lepiej umieszczać je na pojedynczych elementach grafiki. 

Przykładowe aranżacje ze szklanymi panelami

Bardzo często zdarza się, że ludzie chcący posiadać panele w kuchniach nie wiedzą, jak je odpowiednio zaaranżować, by ostatecznie wszystko było ze sobą spójne. Na szczęście przy najpopularniejszych motywach paneli opisywanych w czasopismach wnętrzarskich bardzo często pojawiają się również opisy innych elementów wnętrza i tak oto:

  • Do motywów natury pasują zazwyczaj całkiem jasne i kremowe meble oraz ściany. Taka aranżacja powiększa optycznie przestrzeń, ale jeśli dla niektórych wydaje się zbyt monotonna, to można ją przełamać czarnym czy brązowym blatem lub szarymi  uchwytami. W tych motywach największą spójność uzyskamy, wybierając kolory ziemi, na których tle grafika kwiatów czy traw będzie się świetnie wyróżniać. 
  • Do motywów kuchennych również pasuje jasna kolorystyka, aczkolwiek w tym wypadku można postawić na bardziej żywe kolory. Aby wszystko było spójne warto jednak dobrać je pod barwy widniejące na grafice, nawet w najmniejszym stopniu, by żaden inny kolor nie odstawał od reszty.
  • W motywach wzorzystych można już postawić na całkowitą dowolność, gdyż wszystko zależy od koloru i wzoru grafiki. Najczęściej jednak spotyka się w tym wypadku ciemne barwy, w tym także ciemne drewno, które bardzo dobrze łączy się np. z ceglastymi bądź skalnymi wzorami. 

kuchnia

Można więc zauważyć, że decydując się na panel szklany do kuchni, nie trzeba za dużo główkować, jeśli chodzi o resztę wnętrza. Najlepiej łączy się on z podstawowymi barwami, a to czy będą one jasne, czy ciemne zależy już od naszych upodobań. 

Podsumowanie 

Nie da się ukryć, że szklane panele to ostatni hit w wielu wnętrzach. Są ładne i praktyczne, dlatego tak dużo osób na nie stawia, w tym także idąc za modą popularnych wzorów. Każdy przecież chce, by jego wnętrze się wyróżniało choćby modnym wykończeniem, dzięki któremu czy to w kuchni, czy w łazience znacznie lepiej się później przebywa.