Urządź mieszkanie w stylu skandynawskim!

Kiwik. Hemnes. Ektorp. Nawet jeśli nie jesteś pewny, co oznaczają te śmiesznie brzmiące słowa, to prawdopodobnie Ci się podobają. To dlatego, że są nazwami sof i półek na książki z Ikei. Ale czy wiesz, że szwedzka firma nazywa swoje produkty na cześć miast w północnej Europie, aby wyrazić swój skandynawski charakter? I że niebieskie i żółte logo zostało zainspirowane szwedzką flagą?

Łatwo zapomnieć, ile skandynawskich projektów wpłynęło na amerykański rynek mebli. Dzięki masowym sprzedawcom, w tym Ikei, linie i proste konstytucje stały się tak popularne, że uchodzą za ikony XXI wieku. Ale co to jest skandynawski design i dlaczego stał się jednym z wiodących stylów projektowania w krajach rozwiniętych? I czy idzie on w dobrym kierunku?

Jak wszystko się zaczęło?

Zacznijmy od podstaw. Styl ten pojawił się w latach pięćdziesiątych w ramach nowoczesnego ruchu w designie państw północnych (tj. Szwecji, Danii, Finlandii, Islandii i Norwegii), który nadawał priorytet funkcji i przystępności cenowej. Odznaczone jasnymi barwami, naturalnymi materiałami meble szybko przypadły do gustu Skandynawom. Estetyka była w dużej mierze odpowiedzią na krótkie dni i długie zimy w regionie, które wymagały jasnych, praktycznych wnętrz.

Dziś styl ten jest ulubionym wśród minimalistów, którzy wskazują na jego powiązanie z wzornictwem z połowy ubiegłego wieku i doceniają jego harmonię.

Chociaż istnieje wiele zależności między skandynawskimi designem i modernizmem z ubiegłego półwiecza, to największe różnice można znaleźć w palecie kolorów i oświetleniu. Modernistyczne, wnętrza zazwyczaj łączą się z ciemniejszymi barwami, podczas gdy skandynawskie wnętrza stawiają na maksymalne oświetlenie pomieszczenia.

Styl skandynawski – porady dla początkujących

W pomieszczeniach mieszkalnych unikaj dużych, ciemnych dywaników ściśniętych półek na książki, a zamiast tego wprowadź do wnętrza kilka dużych doniczkowych drzew figowych. Akcesoria powinny być niewielkie i celowe: miedziane lampy i duże lustra, aby odbijały światło wokół pomieszczenia, tęczowe świeczniki i modernistyczne dzieła na ścianach.

W dzisiejszych czasach dostęp do mebli w stylu skandynawskim jest bardzo duży: Ikea, Jysk, Jula – to tylko niektóre ze sklepów, które oferują ciekawe elementy wystroju wnętrz w przystępnych cenach.

Cenisz sobie prostotę i minimalizm? Postaw na praktyczny i niedrogi styl skandynawski.