Automatyka do bram garażowych – rodzaje i zastosowania

Bramy garażowe są obecne niemal w każdej prywatnej posesji. W zależności od ich wielkości i szerokości mogą one cechować się lżejszą lub cięższą konstrukcją. W przypadku bram do garaży ciężar bramy staje się wyjątkowo duży – wówczas wykorzystanie ręcznego otwierania może stanowić ogromny problem.

Zastosowanie automatyki znacznie zwiększy komfort codziennego użytkowania garażu. Warto jednak pamiętać, że nawet gdy nasza brama jest lekka każdy chętny może zdecydować się na skorzystanie z napędu i zdalnego sterowania. Możliwość otwierania bramy z wykorzystaniem pilota zwiększa wygodę użytkowania co sprawia, że coraz więcej osób decyduję się na skorzystanie z tego rozwiązania.

Automatyka do bram garażowych – jej rodzaje oraz zdalne sterowanie

Automatyka do bram Grodex pozwala na oszczędzenie czasu przy wjeździe i wyjeździe z posesji a to co cenię sobie w niej najbardziej to szybkość działania oraz niezawodność w każdych warunkach atmosferycznych.

Napędem wykorzystywanym w przypadku bram garażowych są siłowniki z wbudowaną centralą sterującą, dzięki którym możliwe jest jej automatyczne otwieranie i zamykanie. Napędy są sprzedawane w pełnych zestawach łącznie z akcesoriami takimi jak sterowanie radiowe, czyli odbiornik i piloty oraz szynę z łańcuchem lub paskiem. Ze względu na narażenie tych produktów na intensywną eksploatację są one wykonywane z mocnych materiałów, które nawet przy codziennym użytkowaniu będą w stanie przetrwać w dobrym stanie  i w pełnej sprawności przez wiele lat.

Obecnie popularne stają się również nowoczesne rozwiązania na przykład stosowane są moduły GSM, dzięki którym możliwe jest otwarcie bramy na przykład poprzez wysłanie SMS-a. Napędy stosowane w bramach garażowych są zasilane napięciem 240 V. Ponadto są one zawsze wyposażone w możliwości awaryjnego blokowania, które jest wyjątkowo ważne i istotne w momencie kiedy nastąpi przerwa w dostawie prądu lub wystąpi inna usterka uniemożliwiająca standardowe wykorzystanie automatyki.

Rodzaj napędu jest dopierany przede wszystkim ze względu na ciężar i rozmiary danej bramy oraz sposób jej pracy. W przypadku wykorzystania w bramy segmentowej i uchylnej montuje się napęd posiadający szynę z paskiem lub łańcuchem. Jeśli jednak w garażu zostały umieszczone w bramy zwijane konieczne jest zastosowanie już innego rozwiązania.

Jak dobieramy jest napęd do bram garażowych?

Napęd do bram garażowych dobierany jest przede wszystkim do sposobu jej otwierania się, a także uwzględniana jest jej wielkość, powierzchnia, a także ciężar i częstotliwość użytkowania. Posiadając bramę garażową segmentową można z powodzeniem wykorzystać niemal każdy typ proponowany na rynku. Napędy te wraz z szyną prowadzącą podwieszane są na suficie.

Niezależnie od tego jaki napęd zostanie wykorzystywany w danej bramie bardzo ważne jest aby spełniał on wszelkie deklaracje zgodności z normami europejskimi oraz aby posiadał znak CE. Zakup napędu wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów, dlatego warto zadbać o to żeby zakupić produkt właściwy, który będzie mógł służyć z powodzeniem przez wiele lat.

Odpowiednio dobrana automatyka wielokrotnie zwiększa komfort użytkowania i sprawi, że niezależnie od ciężaru czy wielkości bramy będziemy w stanie wygodnie ją otwierać i zamykać bez konieczności wykorzystywania własnej siły fizycznej.