BHP słuchu

Ochronniki słuchu występują w wielu różnych odmianach. Można jednak zauważyć dwa podstawowe typy – nauszniki najczęściej występują oddzielnie, jednak często można natknąć się na nausznice, które połączone są z kaskiem BHP. Takie połączenie daje nam niezawodną ochronę. Dodatkowo, możemy zaoszczędzić w ten sposób, jeżeli zdecydujemy się na zakup takiego elementu ochronnego dla całej ekipy budowlanej. Warto wiedzieć, kiedy i gdzie możemy zakupić najlepsze nausznice za sprzyjającą cenę. Ceny ochronników wahają się od 300 złotych do ponad tysiąca. Na cenę wpływają różne czynniki. W dużej mierze należy zwrócić uwagę na producenta i na materiały, które zostały zużyte do produkcji ochronników słuchu.

Typy prac, w których konieczne jest ich użycie

Przede wszystkim, ochronne elementy odzieży, to przede wszystkim nausznice. Wykorzystuje się je w miejscach, w których nasze uszy narażone są na zbyt szybką utratę słuchu. Nausznice wymagane są przy używaniu młota pneumatycznego lub w przypadku wiercenia. Niektóre maszyny bowiem charakteryzują się wydawaniem dość specyficznego i uciążliwego, głośnego dźwięku w trakcie pracy. Konieczna jest więc odpowiednia ochrona uszu. Najczęściej we właściwie dopasowane nausznice zaopatrza nas pracodawca. Wybór sprzętu, w tym odzieży ochronnej, jest zadaniem osoby zarządzającej.

Przed czym chronią nas ochronniki słuchu?

Wiele jest elementów, które należy stosować w ochronie pracowników podczas wykonywania obowiązków. Ochronniki słuchu, jak sama nazwa wskazuje, zakładane są na uszy, by chronić w sposób skuteczny nasz zmysł słuchu. Stosując ochronniki słuchu, chronimy nasze uszy przed trwałą lub częściową utratą słuchu. Właściwości produktów, które produkowane są przez wiele firm zasługują na odpowiednie zastosowanie ich w konkretnych typach pracy. Ochrona, jaką mogą nam zapewnić nausznice ochronne, jest często nieoceniona. Decybele, z jakimi mamy do czynienia dość często na stanowiskach pracy, mogą poważnie przyczynić się do utraty słuchu. To dlatego więc wybór odpowiednich nausznic ochronnych jest tak istotny.

Miejsce zakupu

Jeśli chodzi o wybór naprawdę dobrego producenta, ważne jest by posiadać nieco więcej wiedzy na temat ich działania na rynku. Jedną z kluczowych czynności, jakie należy wykonać przez pracodawcę, jest zakupienie odpowiedniego sprzętu ochronnego. Nausznice ochronne stanowią właściwy typ ochrony dla naszego zmysłu słuchu. Konieczne jest zatem wybranie takiego miejsca, w którym bez obaw będziemy mogli zakupić odpowiednio dobre i firmowe nausznice ochronne. Warto jest znać ochronne produkty różnych producentów, by możliwe było porównanie ich ze sobą. Zwłaszcza, jeżeli mówimy o odzieży i elementach mających pełnić rolę ochronną. Zawsze można spróbować zakupić nausznice ochronne przez Internet, gdzie również mamy możliwość dokonania wyboru spośród bogatego asortymentu (przykładowy sprawdzony producent: http://www.bhp-gabi.pl/k74,ochrona-sluchu-ochronniki-sluchu.html)

Dobór odpowiednich nausznic ochronnych do natężenia hałasu

W każdej pracy mamy do czynienia z przeróżnym poziomem natężenia, jeśli chodzi o hałas. Jednak należy odpowiednio dbać o swój słuch i nie narażać się na jego utratę. Dlatego we wszystkich miejscach, gdzie wykonywane są bardzo głośne zadania oraz gdy mamy do czynienia z obsługą/ pracą maszyn miejscu naszej pracy, warto posiadać nausznice ochronne, które będą odpowiednio dopasowane do typu naszej pracy. Dobór ochronników na uszy zależny jest od możliwie najwyższych decybeli, na jakie możemy zostać narażeni w miejscu pracy. Wyborem właściwych nausznic ochronnych najczęściej zajmuje się sam pracodawca. Wybierając wszystkie elementy odzieży ochronnej, należy posiadać dość dużą wiedzę na ich temat.