Ekspertyza budowlana jest bardzo istotnym procesem, niezbędnym podczas wykonywania prac modernizacyjnych przy budynkach. Jej przeprowadzenie służy zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom budynku – należy upewnić się, że planowane prace nie naruszą jego konstrukcji, co mogłoby pociągnąć za sobą wręcz katastrofalne skutki. Przeprowadzenie fachowej ekspertyzy budowlanej to proces, który powinien zostać wykonany przez fachowców i musi opierać się na szeregu badań oraz wyliczeń. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu zakończenia poszczególnych etapów procesu modernizacji. Warunkiem koniecznym jest dobranie odpowiedniej, wykwalifikowanej ekipy.
Na czym polega ekspertyza budowlana
Najkrócej mówiąc, ekspertyza budowlana polega na ocenie stanu technicznego budynku poprzez szereg badań oraz analiz – dopiero na ich podstawie można podać ostateczne wyniki. Określana jest wytrzymałość poszczególnych elementów konstrukcji takich jak: dach, ściany, fundamenty czy elewacja. Ekspertyza budowlana od opinii technicznej różni się tym, że jest ona o wiele dokładniejsza. Na przeprowadzenie ekspertyzy składa się m.in. przeprowadzenie szeregu szczegółowych pomiarów ujęć wraz z pomiarami wszystkich pomieszczeń konstrukcji, obiektywne badania materiałów, które były wykorzystane w procesie budowy oraz to, jak modernizacja wpłynie na ich stan. Bardzo ważne jest określenie, w jakim stanie obecnie znajduje się budynek, dlatego też ekspertyzy budowlane dobrze jest przeprowadzać nie tylko przed planowaną modernizacją budynku, lecz również i przed zakupem, zmianą jego przeznaczenia lub też po okresie dłuższej eksploatacji. Ekspertyzy przeprowadzane są też „po fakcie”, celem ustalenia, co było przyczyną uszkodzenia konstrukcji. Wszystko po to, by móc ocenić, czy należy naprawić powstałe usterki, czy też przeznaczyć budynek do rozbiórki, gdyż mimo napraw budynek nadal stanowiłby zagrożenie dla jego mieszkańców. Nie masz pewności, czy budowlańcy należycie wykonali swoje obowiązki? W takim wypadku ekspertyza budowlana również jest jak najbardziej na miejscu. Pomaga ona w ustaleniu, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas modernizacji.
Modernizacja budynku – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim najistotniejsza jest dobra organizacja poszczególnych etapów całego procesu. Po prawidłowo wykonanej ekspertyzie, nie ma obaw o to, że może dojść do poważnych błędów podczas prac budowlanych. Pod warunkiem, że pracę wykonują doświadczeni fachowcy. Oprócz wykonania ekspertyzy budowlanej budynku, warto przebadać grunt celem sprawdzenia, czy nie wymaga on dodatkowych wzmocnień. Ważne jest upewnienie się, czy przy wykonywaniu prac modernizacyjnych nie będzie wymagane wykonanie od nowa instalacji wodnych, elektrycznych bądź kanalizacji. Nawet jeśli prace modernizacyjne przy instalacjach zostały niedawno przeprowadzone, mogą one nie być należycie dostosowane do nowych warunków, jakie powstaną po wyremontowaniu budynku. Wszystko jest zależne oczywiście od rodzaju prac, jakie chcesz przeprowadzić.
W przypadku adaptacji poddasza do celów mieszkalnych, konieczne jest sprawdzenie poziomu nośności stropów, wzmocnienie podłogi, przygotowanie wszystkiego pod budowę ewentualnych ścian działowych, co wiąże się z potrzebą wzmocnienia stropu z uwagi na ciężar jego użytkowania.