Co można zrobić ze sklejki suchotrwałej?

Sklejka, znana również jako skleina lub dykta, jest jednym z najbardziej cenionych materiałów kompozytowych. Sklejka suchotrwała jest wykonywana poprzez sklejanie ze sobą kilku cienkich warstw drewna, które są znane jako fornir. Forniry mogą być dostępne w bardzo różnych wymiarach. W zależności od naszych potrzeb, mamy możliwość zaopatrzenia się fornir o grubości od 0.4 mm do 3.0 mm. Konkretne wymiary forniru można uzyskać poprzez odpowiednie skrawanie drewna. Dlaczego popularność sklejki stale rośnie i gdzie można ją wykorzystać? W jaki sposób można ją zastosować i dlaczego warto to robić? Zapraszamy do artykułu!

Cechy sklejki

Sklejka suchotrwała jest klejona poprzez zastosowanie klejów mocznikowych lub mocznikowo-formaldehydowych. W zależności od producenta, możemy dostać sklejkę z różnych gatunków drzew. Bardzo dużą popularnością i łatwą dostępnością cieszą się sklejki z odmian sosny, brzozy, buku czy olchy. Dość często można także spotkać sklejkę wykonaną z drzew egzotycznych.

Sklejka suchotrwała nie jest odporna na działanie warunków pogodowych, więc najczęściej stosuje się ją w suchych pomieszczeniach, które nie są narażone na działanie wody czy wilgoci. Warto dodać, że sklejka tego typu znajduje swoje zastosowanie w miejscach, które cechują się niską wilgotnością powietrza.

Zastosowanie sklejki suchotrwałej

Materiał, jakim jest sklejka, cechuje się przede wszystkim niską ceną. Jednocześnie producenci są w stanie zapewnić najwyższą jakość produktu i możliwość szerokiego zastosowania. Sklejka suchotrwała znajduje swoje zastosowanie w niejednej branży.

sklejka

Meble to kolejny przykład wykorzystania sklejki. Pomimo tego, że sklejka jest cienka, charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Dlatego jest ona stosowana przy produkcji mebli użytkowych i ozdobnych. Sklejka jest materiałem, który nadaje się również do produkcji mebli mających funkcję przechowywania. Ze sklejki często wykonuje się także elementy mebli lub dodatki. Sklejkę wykorzystuje się w przypadku produkcji mebli biurowych oraz blatów. Warto dodać, że cieńsza sklejka może znaleźć swoje zastosowanie w przypadku wykończeń.

Sklejka suchotrwała cieszy się dużą popularnością w budownictwie. Najczęściej sklejka w tej branży wykorzystywana jest do produkcji części rusztowań lub płyt szalunkowych.

Kolejnym, równie popularnym zastosowaniem sklejki suchotrwałej, jest produkcja gadżetów lub ozdobnych elementów wystroju mieszkania, biura lub restauracji. Niektóre typy sklejki (w zależności od ich rodzaju i sposobu produkcji) można obrabiać na różne sposoby, na przykład ciąć laserem.

Ze względu na wytrzymałość sklejki, jest ona materiałem, z którego produkuje się panele. Cienkie warstwy drewna, z którego składa się sklejka, są na tyle wytrzymałe, że mogą pełnić rolę podłogi nie tylko w mieszkaniu, ale i w lokalach użytkowych.

Zakup sklejki suchotrwałej

Obecnie dużą popularnością cieszy się sklejka brzozowa. Jest to materiał, który dziś można dostać na wymiar. Tanie sklejki, które jednocześnie zapewniają najwyższą jakość, estetykę, trwałość i wytrzymałość, można dostać również w sklepie internetowym sklejka-krakow.pl. Sklejka dostępna przez Internet, może być obrabiana poprzez maszyny CNC oraz laser. W zależności od naszych potrzeb i tego, gdzie chcemy wykorzystać sklejkę, warto skorzystać z przycinania arkuszów na wymiar, i cieszyć się sklejką, która idealnie wpasuje się w nasze oczekiwania.