Drewniana podłoga może stać się ozdobą każdego domu. Pod względem estetycznym, nawet najciekawsze i posiadające nowoczesny design płytki PCV czy linoleum nigdy nie dorówna tradycyjnym eleganckim rozwiązaniom. Jednak aby drewniana podłoga wyglądała pięknie nawet po kilkunastu latach jej eksploatacji niezbędne jest wykonywanie regularnych zabiegów konserwacyjnych.
Cyklinowanie podłóg w praktyce
Cyklinowanie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Cyklinowanie można przeprowadzić samodzielnie lub wynająć specjalistyczną firmę, która wykona cały proces za nas. Na czym polega cyklinowanie? Zabieg cyklinowania opiera się na szlifowaniu powierzchni drewnianej podłogi i wyrównywaniu ewentualnych nierówności. Szlifując podłogę pozbywamy się starej, zużytej warstwy lakieru i drewna co gwarantuje nam uzyskanie świeżego wyglądu drewna. Sposób cyklinowania podłogi musi zostać odpowiednio dobrany do danej powierzchni. Parkiet wykonany w jodełkę będzie inaczej szlifowany niż wzory okrętowe i inne, dlatego przed podjęciem decyzji o cyklinowaniu konieczne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy bądź skorzystanie z doświadczenia profesjonalistów.
Szlifowanie rozpoczyna się użyciem papieru ściernego o najgrubszej fakturze, następnie z każdą kolejną ściągniętą warstwą grubość ziaren należy zmniejszać. Oprócz powierzchni parkietu konieczne jest osobne zadbanie o trudno dostępne kąty i zagłębienia do szlifowania których używa się ręcznej szlifierki kątowej. Kolejnym etapem po szlifowaniu jest polerowanie. Polerowanie wykonywane jest przy użyciu wolnoobrotowej maszyny wyposażonej w krążek wykonany z siatki ściernej o gradacji od 120 do 220. Na zakończenie, tak oczyszczona i przygotowana podłoga może zostać pokryta nową warstwą lakieru, wosku bądź specjalistycznego oleju.
W trakcie pracy, ze ściąganiem kolejnych warstw lakieru i drewna wytwarza się pył drzewny, który w trakcie działania maszyny szlifującej odprowadzany jest do odpowiedniego zbiornika. Pył ten nie jest bezużyteczny. Po wymieszaniu ze specjalistycznym spoiwem na bazie żywicy można go wykorzystać do szpachlowania, a rozprowadzając otrzymaną substancję uzupełnia się wszelkie szczeliny, nierówności oraz ubytki powstałe podczas szlifowania.
Dlaczego cyklinowanie podłogi powinno zostać wykonywane przez profesjonalistów?
Samodzielne wykonywanie cyklinowania podłogi może zakończyć się uszkodzeniem lub zniszczeniem podłogi. Aby proces cyklinowania przebiegł pomyślnie niezbędne jest posiadanie nieodpowiedni wiedzy oraz doświadczenia. Praca ta jest niezwykle czasochłonna i wymaga mnóstwa cierpliwości i wyczucia. Nawet popełnienie jednego błędu sprawi, że nasz parkiet po prostu będzie zniszczony i z pewnością nie będzie prezentował się elegancko. Pamiętajmy, że do cyklinowania podłogi konieczny jest odpowiedni sprzęt, bez którego proces nie może zostać przeprowadzony. Aby mieć pewność, że nasz parkiet po cyklinowaniu będzie wyglądał pięknie, a nie jeszcze gorzej warto zdecydować się na skorzystanie z usług fachowców, który doskonale wiedzą co zrobić by przywrócić w jak najkrótszym czasie piękny i świeży wygląd Twojego parkietu – my polecamy firmę Dobry Cykliniarz.