Czym jest płyta XPS?

Obecnie, coraz częściej możemy usłyszeć o tak zwanej płycie XPS. Jest to materiał, który stosuje się przede wszystkim jako element ocieplający budynki. Jednak coraz częściej mamy okazję natrafić na różne typy ogrodzeń wykonane właśnie z tego materiału. Płyta XPS składa się z tak zwanego spienionego polistyrenu. Materiał ten jest bardzo wytrzymały. Warto o tym pamiętać, szczególnie dlatego że polistyren jest bardzo lekki. Dodatkowo, materiał, pomimo budowy przypominającej do złudzenia styropian, nie nasiąka wodą. XPS ma gładką powierzchnię, jest odpowiednio twardy oraz nie powoduje zanieczyszczeń.

Wykorzystanie

Dzięki temu można korzystać z materiału płyt XPS, bo jest to bezpieczne i sprzyja środowisku. XPS dodatkowo charakteryzuje się możliwością izolacji. Generalnie, polistyren jest stosowany do termoizolacji podłogowej, obudów ścian czy dachów. Szerokim zainteresowaniem materiał ten cieszy się również jako ogrodzenie. Jest on łatwy do zamontowania, posiada wiele  zalet i może nam służyć przez wiele lat. Obecnie, prowadzonych jest wiele badań mających na celu ulepszenie materiału XPS. Ten typ ogrodzenia cieszy się coraz większą popularnością, przede wszystkim dzięki swoim licznym zaletom. Odporność na temperaturę, duża wytrzymałość i termoizolacja, to tylko niektóre aspekty, które o których warto wiedzieć w momencie wybierania odpowiedniego typu ogrodzenia. Dzięki swojej specyfice, polistyren stosowany jest również w innych celach, zwłaszcza w budynkach.

Zastosowanie płyty XPS – ogrodzenie

Ze względu na właściwości płyty XPS, coraz chętniej jest ona stosowana do produkcji ogrodzeń. Najczęściej można wybrać kolory i typy ogrodzenia, jakie zostanie zamontowane w naszym ogrodzie. Jednak warto pamiętać o najważniejszych aspektach zastosowania polistyrenu jako ogrodzenia. Po pierwsze – polistyren jest odporny na warunki atmosferyczne. Nasiąkliwość materiału jest praktycznie zerowa. Dodatkowo – materiał XPS świetnie izoluje temperaturę.
Ogrodzenie z płyt XPS stanowi więc bezpieczną opcję dla każdego. Najczęściej, ogrodzenia składają się z płyt, które są od siebie oddzielone paroma centymetrami. Słupy, płyty oraz często tzw. podmurówka, to standardowy skład ogrodzenia z tego materiału. Często jednak można wykorzystać same płyty ze słupami. Pianka polistyrenowa gwarantuje nie tylko wytrzymałość, ale i estetyczny wygląd ogrodzenia. Płyta XPS przez lata będzie zachowywać jednolity kolor i kształt, dzięki swojej wytrzymałości.
Zastosowanie więc płyt XPS w roli ogrodzenia zapewni nam bezpieczeństwo naszej posesji. Obecnie, liczy się również dobry wygląd – płyty z polistyrenu gwarantują nam klasyczny wygląd ogrodzenia.

Producenci płyt oferują różne kolory oraz opcje, jeśli chodzi o wybór płyt. Ogrodzenie wykonane z polistyrenu można wykorzystać do własnego ogrodu, na wielkie posiadłości, ogrodzenia publicznych gmachów czy sadów i ogrodów. Dość często jednak, płyty XPS stosowane są również jako wygrodzenia na posesjach, np. na śmietniki.

Stosowanie płyty XPS sięga już lat 50 ubiegłego wieku. Od tego czasu, po dziś dzień, prowadzone są liczne badania mające na celu ulepszenie jakości płyty XPS oraz wyprodukowanie innych opcji. Zastosowanie polistyrenu gwarantuje bezpieczeństwo i wysokiej jakości ochronę naszego terenu. Warto również dodać, że płyta XPS, w odróżnieniu do innych popularnych materiałów, nie ulegnie procesom gnicia czy korozji. Często przy produkcji pogrodzenia z polistyrenu stosuje się dodatkową ochronę w postaci akrylu lub/ i silikonu. Taka mieszanka wpływa pozytywnie na trwałość płyty oraz na estetyczny wygląd. Płyta XPS jest bardzo popularna w dzisiejszych czasach – to dlatego można spotkać się z wieloma opcjami, jeśli chodzi o montaż i wybór kolorów ogrodzenia.