Czyszczenie marmurowej podłogi – jak to robić?

Marmur należy do ekskluzywnych kruszców, które coraz częściej goszczą w polskich domach oraz przestrzeniach publicznych. Posadzka z marmuru jest oznaką prestiżu oraz pozycji, dlatego coraz więcej osób wybiera podłogę wykonaną z tego właśnie surowca.

Posadzka z marmuru prezentuje się świetnie w praktycznie każdym miejscu – należy jednak pamiętać o jej regularnym czyszczeniu, ponieważ bardzo łatwo doprowadzić ją do fatalnej kondycji. Mimo, iż marmur może wydawać się materiałem niezwykle wytrzymałym, jest on bardzo podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz plamy.

Mycie podłóg z marmuru

Nieprawidłowe mycie podłogi marmurowej może doprowadzić do jej szybkiego uszkodzenia. Wiele osób używa w tym celu nieodpowiednich detergentów oraz szoruje nawierzchnię przy pomocy szczotek z twardym włosiem. Marmur powinien być czyszczony w 3 podstawowych krokach, które prawidłowo wykonane, pozwolą cieszyć się piękną i zadbaną posadzką przez wiele lat.

Po pierwsze, należy wymieszać płyn do mycia naczyń z wodą – tak przygotowany detergent nanosimy na marmurową powierzchnię za pomocą mopa bądź ścierki. Należy dobrze odsączyć szmatkę, aby nie pozostawić na posadzce nadmiaru wody. Początkowo warto sprawdzić działanie środka na małym skrawku podłogi, aby sprawdzić, czy nie powoduje on żadnych odbarwień.

Drugi etap wygląda podobnie do poprzedniego, ale tym razem używamy samej wody. Należy dokładnie zmyć detergent, aby nie doprowadził on do uszkodzenia nawierzchni.

Marmur wystawiony na długotrwałe działanie wilgoci traci swoje właściwości i staje się bardziej podatny na ścieranie – po zmyciu detergentu przy pomocy wody, należy przetrzeć podłogę suchą szmatką. Dodatkowo pozwoli to na uniknięcie zacieków na świeżo umytym marmurze.

Renowacja posadzek - BODO Śląsk i Małopolska

Marmur często stosuje się w łazienkach.

Reaguj szybko

Nawet drobne plamy mogą okazać się trudne do usunięcia z marmurowej posadzki, jeżeli nie zostaną odpowiednio szybko zmyte. Ważne jest więc, aby zaraz po powstaniu plamy osuszyć nawierzchnię za pomocą ręcznika bądź szmatki. Pamiętaj, aby osuszyć zabrudzenie przykładając ręcznik do nawierzchni bez wycierania. Następnie przy użyciu wody z płynem do mycia naczyń należy zetrzeć zabrudzenie za pomocą ruchu pionowego. Pamiętaj, że substancje o kwaśnym pH są o wiele bardziej szkodliwe i zostawiają trudne do zmycia ślady. Dlatego właśnie należy je bardzo szybko usuwać z podłogi.

Na rynku znajdziemy sporo specjalnych płynów do mycia oraz konserwacji podłogi marmurowej – są to stosunkowo drogie detergenty, których użycie daje niewiele lepsze efekty. Czy warto płacić więcej? Zdania na ten temat są podzielone.

Czego odradzamy? Odkurzanie może uszkodzić posadzkę – kółka odkurzacza zostawiają rysy na nawierzchni. Nie warto również stosować kwaśnych detergentów, takich jak ocet. Szczególnie odradzamy drucianych myjek – mogą one bardzo łatwo uszkodzić powierzchnię.


Szeroki wybór produktów zapewniających skuteczne sprzątanie zapewnia firma Chemia Forma <<<