Dlaczego warto wykorzystać ponownie gruz?

Remontujesz lub rozbierasz jakąś część budynku? Musisz być świadomy tego, że wiązać będzie się to niewątpliwie z nawarstwiającą się warstwą gruzu. Gruz składowany po prostu na wolnym powietrzu może być niebezpieczny dla środowiska. Jeśli jesteś pewien, że kupa gruzu będzie na tyle duża, że samodzielnie nie zdołasz jej wykorzystać w jakimś celu, najlepiej jest skorzystać wtedy z oferty specjalistycznej firmy.O kim mowa? O przedsiębiorstwach, które specjalizują się w wywozie gruzu oraz jego składowaniu. Firmy oferują kontenery na gruz w różnych pojemnościach i cenach. Dla przeciętnego remontu mieszkania wystarczy nam stosunkowo mały kontener od 3 do 5 metrów sześciennych, rzadko zdarza się tak, abyśmy potrzebowali zamówienia aż dwóch kontenerów. Sytuacja staje się problematyczna jeśli znajdujemy się w miejscu, w którym nie ma firm ani podmiotów gminnych, które mogą dostarczyć nam kontenery na gruz. Wtedy rodzi się pytanie – co zrobić z takim gruzem? Czy należy go składować? Teoretycznie powinniśmy się tym zająć lub w miarę możliwości jakoś go wykorzystać. Jeśli decydujemy się na składowanie gruzu warto przygotować do tego odpowiednie miejsce i na przykład zabezpieczyć hałdę gruzu z każdej strony balami drewnianymi wbitymi w ziemię, zaś całość przykryć plandeką. Część gruzu można wykorzystać jako elementy fundamentów jakiejś małej konstrukcji, np. altany. Gruz może zostać wykorzystany także jako element małej architektury ogrodu, np. jako skalniak.

Zastosowanie gruzu budowlanego

Jeśli jednak mamy możliwość pozbyć się gruzu dzięki usługom specjalistycznej firmy, powinniśmy z tego skorzystać. Gruz zostanie wywieziony na ich składowiska bądź odpowiednio do firmy, która zajmuje się recyklingiem. W tym miejscu gruz zostanie poddany rozdrobnieniu. Specjalistyczne, ciężkie maszyny budowlane rozłupią, rozkruszą guz na małe kawałki, pozbędą się niepotrzebnego zbrojenia, zaś to co z tego zostanie skruszą na jak najmniejsze części, aby w niedalekiej przyszłości mogło posłużyć jako element utwardzający np. nowe boisko, kort, drogę, chodnik, plac czy parking. Przemielony gruz jest nie tylko sposobem na ograniczenie ran dla naszego środowiska ale także metodą ograniczenia kosztów oraz czasu dla firm budowlanych. Gruz budowlany jest tani i może być naprawdę łatwo wykorzystany.

Jeśli chcemy zlecić wywóz gruzu, musimy znać także pewne informacje, które bezpośrednio związane są z kosztem takiej realizacji. Samo zamówienie kontenera na gruz powinno odbyć się przynajmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem abyśmy byli pewni, że firma będzie miała na stanie kontener potrzebny dla nas. Musimy dodatkowo poznać cennik. Ceny za kontenery na gruz wahają się od 250 do nawet 350 złotych w zależności od pojemności. Najpopularniejsza pojemność to około 5,5 metra sześciennego. Jeśli zdecydujemy się przedłużyć czas wynajmu kontenera musimy liczyć się z dopłatą, która wyliczana jest każdego dnia.