Domowy warsztat, czyli co każdy mężczyzna powinien mieć w domu

Drobne naprawy i usterki nie wymagają wizyty specjalisty, a ich naprawa może sprawić przyjemność. W końcu proste rzeczy, jak dokręcenie zaworu, sklejenie pękniętych desek, przymocowanie półki, to zadania wymagające odrobiny chęci i kilku prostych narzędzi. Jakie narzędzia są najpotrzebniejsze przy codziennych naprawach?

Podstawowe elektronarzędzianarzedzia-na-scianie

Wkręcenie półki czy odnowienie starych, drewnianych drzwi możemy wykonać samodzielnie w domowym warsztacie. Wystarczy kilka narzędzi. Dlatego warto wyposażyć się w wiertarko-wkrętarkę, to proste urządzenie staje się niezbędne przy wierceniu otworów w metalu, drewnie, miękkich ścianach. Dodatkowo dwie możliwości wkręcanie i wykręcanie pozwala na proste i szybkie manipulowanie wkrętami. Wiertarko-wkrętarki występują w dwóch opcjach — zasilane bezpośrednio z gniazdka, czyli na kabel oraz akumulatorowe.

Te drugie są zdecydowanie wygodniejsze w obsłudze. Wyrzynarka — przydaje się podczas obróbki drewna, jeśli chcemy wyciąć odpowiedni kształt, dociąć drewniany blat, przyciąć drewniany kołek. Podobne zastosowanie ma pilarka tarczowa. Pilarki tarczowe — tną nie tylko drewno, ale też elementy metalowe, betonowe i płytki ceramiczne. Kiedy posiadamy te trzy podstawowe narzędzia — z łatwością możemy zbudować na nie drewniane regały z dowolną ilością otworów na przykład na śrubokręty. Warto zaopatrzyć się też w prostą lutownicę i cynę, które pozwolą nam na naprawę prostych urządzeń elektronicznych.

Niezbędne narzędzie manualne

Oprócz elektronarzędzi w domu każdego majsterkowicza powinny pojawić się proste narzędzia, do których obsługi wystarczą jedynie silne dłonie. Przydadzą się zarówno w warsztacie, jak i podczas remontu. Śrubokręty — płaski, krzyżakowy, a najlepiej zestaw tych mniejszych i dużych. Okazują się niezbędne na przykład przy naprawie drobnych sprzętów, takich jak toster czy ekspres do kawy albo pilot do telewizora. Młotek — niezbędny choćby przy wbijaniu przysłowiowego gwoździa w ścianę. Możemy zakupić drobny młoteczek, który posłuży nam do dobijania delikatnych rzeczy. W sprzedaży są też większe młotki — warto zaopatrzyć się w taki, którego końcówka umożliwia wyciąganie gwoździ.klucze

Obcęgi — przypominają zaostrzone kombinerki i są nieocenione przy wyjmowaniu gwoździ czy obcinaniu drutów i drucików. Kombinerki — standardowe narzędzie do zaciskania i wyciągania przedmiotów. Sama nazwa już wskazuje, że możemy nimi kombinować na różne sposoby. W praktyce przydają się podczas każdej pracy. Warto zaopatrzyć się też w poziomicę i klucz francuski, którego szczękę można dostosowywać do odkręcanej śruby. Możemy też zainwestować w zestaw kluczy nasadowych do odkręcania śrub różnych wielkości. Zawsze przydadzą  się też szpachelka i papier ścierny.

 

Pistolet do klejenia na gorąco pomoże nam naprawić niejedną dziecięcą zabawkę. Nieocenionym pomocnikiem w każdym warsztacie jest imadło warsztatowe, które pomoże utrzymać każdy, nawet najmniej poręczny przedmiot. Warto zaopatrzyć się również w smar i płyn odrdzewiający. Drobne naprawy i remonty w domu są świetną okazją do oderwania się od codziennych zajęć i sprawdzenia swoich umiejętności.

Warto zainwestować w sprzęt, który pomoże nam zreperować proste rzeczy. Zaoszczędzimy wówczas na wzywaniu specjalistów do drobnych napraw i zyskamy w oczach najbliższych. Dzieci zawsze docenią, kiedy ktoś naprawi ich ulubioną zabawkę, która przypadkiem się uszkodziła. Warto też umieć nasmarować łańcuch w rowerze czy dysponować narzędziami do wymiany koła czy zreperowania przerzutek. Przyjemnie jest zakupić nowe lustro czy półkę do domu i samodzielnie ja zamontować. Takie prace dają wiele satysfakcji, a z efektów pracy możemy korzystać każdego dnia.