Drewniane obicie domów – nowy design w projektowaniu

Drewno na elewacji może nam się kojarzyć z skandynawskim stylem lub górskimi chatami. Efekt, który możemy za jego pomocą uzyskać zależy oczywiście od projektu. Nie zmienia to faktu, że będzie się on kojarzyć z naturą i elegancją. Nic więc dziwnego, że drewniane obicia domów to obecnie silmy trend w projektowaniu.

Zalety drewnianej elewacji

Prócz tego, że drewno to materiał, który nadaje elegancji i podnosi prestiż budynku, ma ono wiele zalet. Jest ono w 100% ekologicznym rozwiązaniem. Poprawia izolację cieplną budynku. Dodatkowo poprawia również izolację akustyczną. Niewątpliwą zaletą jest również fakt, że pomaga ono w utrzymaniu odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń.

Drewniane obicia a design

W nowoczesnym budownictwie projektanci starają się zastosować jak najwięcej energooszczędnych rozwiązań, co często oznacza projekty z prostą kwadratową bryłą bez elementów dekoracyjnych. Jednak zależy nam, by dom był nie tylko praktyczny, a również ładny. Właśnie stąd popularność drewna. Połączenie tynku i tego materiału daje nam piękną i nowoczesną elewację. Efekty są eleganckie, ponadczasowe i nadają naszemu budynkowi ciepłego charakteru.

Jakie rezultaty możemy uzyskać?

Dzięki drewnianemu obiciu domu możemy skorygować zbyt szeroką fasadę. Zwłaszcza jeżeli połączymy ciemne deski z jasnym tynkiem. Możemy również podkreślić naszym obiciem podział projektu na dwie strefy. Przykładem jest chociażby położenie drewna na wyższym piętrze budynku, gdzie mieszczą się sypialnie. Dzięki temu nadajemy mu cieplejszy i intymny charakter. Deski na elewacji mogą również pięknie komponować się z tarasem przed domem tworząc spójną całość dzienną. Drewno możemy wykorzystać w projektach, które mają wiele okien, by dodatkowo podkreślić słoneczny charakter projektu. Kiedy chcemy optycznie obniżyć budynek połóżmy ciemniejsze deski. Dzięki ich wykorzystaniu jesteśmy również w stanie pięknie podkreślić wszelakie wnęki czy uskoki.

Drewno pięknie łączy się na elewacji z kamieniem, tynkiem, klinkierem i innymi materiałami. To wspaniały sposób, by urozmaicić nawet najprostszą bryłę. Możemy również wykorzystać te materiały by powiększyć, lub pomniejszyć, określone partie domu.

Domy w całości obite drewnem nabierają zawsze wyjątkowego charakteru. W klasycznych wersjach mogą przywodzić na myśl rustykalny klimat. Świetnie jednak wyglądają nowoczesne konstrukcje pokryte deskami połączonymi z szkłem i stalą.

Jakie powinny być deski na elewacji?posesja

Kiedyś wykorzystywano deski świerkowe i modrzewiowe jednak obecnie budownictwo bardzo się rozwinęło. Powinniśmy wybierać gatunki odporne na warunki atmosferyczne. Zwróćmy uwagę, aby były one odporne na uszkodzenia biologiczne spowodowane chociażby szkodnikami czy grzybami. Dobrym wyborem jest sosna bezsęczna czy skandynawska, modrzew syberyjski lub jesion amerykański.

Drewno powinno przede wszystkim mieć odpowiednią wilgotność. Uznaje się, że wynosi ona od 12 do 18 procent. Jeżeli nie będą one odpowiednio przygotowane po pewnym czasie mogą powstać nieestetycznie wyglądające odkształcenia. Zawsze warto wybrać sprawdzoną firmę i sprawdzić jej realizacje, aby mieć pewność że uzyskamy efekt o jaki nam chodzi.

Pamiętajmy, że jeżeli stosujemy drewno tylko na części elewacji powinniśmy upewnić się, że gatunek, który wybieramy nawet w ekstremalnych warunkach nie będzie się wypaczać.

Wymiary i kształty

Może się wydawać, że wszystkie deski elewacyjne są takie same. To jednak nie prawda. Ważna jest na przykład grubość profilu, która zależy od kształtu deski. Jeżeli chcemy, by zachodziły one jedna na drugą będą one cieńsze.