Ewakuacja, odcięcie tlenu, wypuszczenie mgły – zabezpieczenia ogniochronne

Metody przeciwdziałania ogniu

To trzy podstawowe etapy w przypadku pożaru w biurowcu. Jego teoretyczne rozprzestrzenianie się może doprowadzić do niewyobrażalnych strat – zarówno dla właściciela budynku, jak i dla firm. Oczywiście sami pracownicy też mogą stracić etat. Na szczęście pożary w takich miejscach zdarzają się obecnie bardzo rzadko, uwarunkowane jest to między innymi instalowaniem systemów przeciwpożarowych.

Pożar w biurze rozchodzi się natychmiastowo ze względu na dużą ilość materiałów łatwopalnych – papier, meble, tapety, dywany, wykładziny itd. Istotne jest aby przed oddaniem obiektu do użytku sprawdzić, czy właściwe systemy zostały zainstalowane oraz czy działają. Dość standardowym działaniem jest użycie spryskiwaczy, które wypuszczają z siebie wodę pod wysokim ciśnieniem w przypadku wykrycia pożaru. Niestety takie rozwiązanie w stu procentach przyniesie wysokie straty, gdyż zniszczy wiele pomieszczeń. Woda sprawi, że część dokumentacji, mebli, sprzętu komputerowego czy ścian zniszczy się i będą potrzebne renowacje czy zakup kolejnych narzędzi pracy.

Ogniochronne procedury dla fabryk

O wiele korzystniejsze są zabezpieczenia ogniochronne, które odcinają dopływ tlenu lub całego powietrza. Jak wiadomo ogień potrzebuje tlenu do tego by trwać i się rozprzestrzeniać, spalając go zmniejsza swój zasięg. Jeśli zostanie spalony cały tlen ogień zgaśnie, dlatego istotne jest aby odciąć go natychmiastowo i nie pozwolić mu roznieść się nawet na metr. Wywołanie próżni w pomieszczeniu zgasi ogień momentalnie – dlatego też tego rodzaju system jest preferowany przez większość przedsiębiorców.