Fototapety do salonu czyli sposób na niecodzienny pokój gościnny

Wykorzystanie fototapet to popularny trend dekoracyjny, który pozwala szybko przekształcić pokój w domu. Istnieją one już od dłuższego czasu, ale najnowsza technologia druku podniosła fotorealizm na zupełnie nowy poziom. Sceny natury mogą nadać miejskiemu mieszkaniu leśny charakter, a pejzaż miejski może przekształcić wiejski dom w centrum Manhattanu. Mniejsze naklejki ścienne służą do tworzenia efektu i mogą nadać kolor, charakter i podkreślić fragment przestrzeni.

Czym jest fototapeta?

Fototapety są podobne do zwykłych tapet, ale często składają się z jednego dużego arkusza lub kilku arkuszy zaprojektowanych tak, aby pokryć całą ścianę i stworzyć efektowną scenę. Sceny mogą być realistycznymi zdjęciami, teksturami, takimi jak drewno, kamień czy ceglana ściana, lub po prostu innym atrakcyjnym projektem.
Popularne motywy ścienne to lasy, pejzaże miast, przestrzeń kosmiczna, zachody słońca i ocean. W zależności od firmy, modelu lub wybranej przez nas opcji, takie fototapety mogą wymagać zastosowania kleju do tapet, lub przyklejać się same. Niezależnie od wybranej przez nas opcji ich instalacja nie jest specjalnie skomplikowana, ale może wymagać pewnej precyzji.
Fototapety to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w pokojach dziecięcych, ale możemy wykorzystać je w dowolnym pomieszczeniu w domu, aby stworzyć w nim niepowtarzalną atmosferę.

Zalety fototapet

Fototapety zazwyczaj mają pokrywać jedną ścianę pokoju i są dość przystępne cenowo w porównaniu do tapetowania całej przestrzeni. Oczywiście jeżeli wymyślimy wzór, który ma pokryć dwie lub trzy ściany to też możemy się zdecydować na takie rozwiązanie. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej kreatywności.
Co więcej fototapety nadają wybranemu przez nas pomieszczeniu niepowtarzalnych charakter. Takich rezultatów nie da się osiągnąć standardowymi rozwiązaniami takimi jak klasyczne tapety czy farba do ścian.
To rozwiązanie jest dość szybkie w montażu i wymagają bardzo niewielkiego przygotowania ściany. Praktycznie nie musimy robić nic, oprócz zdejmowania pokryw gniazd i przełączników oraz szlifowania wszelkich nierówności na ścianie. Dzięki temu jeżeli lubimy majsterkować sami możemy przeprowadzić remont i przy wykorzystaniu fototapety całkowicie odmienić nasz salon.

fototapeta w salonie
Dodatkową zaletą takich rozwiązań jest to, że są one wielokrotnego użytku. Oznacza to, że możemy je zdjąć ze ściany, kiedy szukamy odmiany. Jednocześnie możemy je schować, a po pewnym czasie zainstalować ponownie w tym samym lub innym miejscu. Taki recycling jest jednocześnie ekonomiczny i ekologiczny. Pozwala nam też na dużą elastyczność przy projektowaniu wnętrz.

Dlaczego fototapeta to dobre rozwiązanie do salonu?

Fototapety pozwalają w magiczny sposób przenieść nas do innego miejsca. Może to być rajska wyspa, słoneczna polana lub zielony las. Z tego względu idealnie sprawdzają się one w salonie. Nie chodzi tylko o to, że fototapety do salonu odmienią przestrzeń i nadadzą jej wyjątkowego charakteru. Dodatkowo patrząc na nie łatwiej będzie nam się zrelaksować i odpocząć.
Takie rozwiązania wykorzystywane są też przez architektów i projektantów wnętrz. Wszystko dlatego, że mogą one w łatwy sposób nadać danej przestrzeni wyjątkowy charakter. Często salony są nudne, bez wyrazu. Taka fototapeta wnosi intensywne kolory do przestrzeni, pozwala podkreślić wielkość pokoju i sprawia, że żadne pomieszczenie nie jest nudne. Jako, że salon powinien być wizytówką naszego domu, idealnie sprawdza się tam fototapeta.
Innym sposobem na wniesienie kolorów do salonu jest zawieszenie dużych obrazów. Jednak fototapety mają tę przewagę, że nie wymagają wiercenia w ścianach i są znacznie praktyczniejsze.