Garaż drewnopodobny czy blaszany?

W obliczu coraz szerszych możliwości rynkowych nie musimy się już ograniczać do nieestetycznie wykonanych garaży, których przeznaczenie jest właściwie tylko jedno, a mianowicie przechowywanie auta, ewentualnie kilku innych drobiazgów. Obecne garaże wykonywane są z różnych materiałów, a tym samym przedstawiają różne możliwości, które dziś można bez trudu dopasować na miarę. Dziś, odpowiadając sobie na pytanie o to, który garaż wybrać, zastanówmy się nad wyborem pomiędzy garażem blaszanym a garażem drewnopodobnym.

Garaż drewnopodobny – zalety i wady

  • Plusy garażu drewnopodobnego są dosyć oczywiste. Pierwszym przykuwającym uwagę atutem jest jego wygląd, doskonale pasujący do wszelkich aranżacji ogrodowych i skutecznie ocieplający wizerunek posesji.
  • Jeśli marzy nam się garaż z drewna, a jak wiadomo, jest to dosyć duża inwestycja, garaż drewnopodobny będzie dobrą, tańszą alternatywą. Blacha pokryta specjalną powłoką imitującą drewno, doskonale zastąpi wymarzony drewniany garaż, a co więcej, nie będzie wymagać konserwacji co jakiś czas.
  • Dowolność aranżacji. Wykonanie garażu drewnopodobnego może być podporządkowane w całości projektowi wykonanemu na indywidualne zamówienie, dzięki czemu garaż wcale nie musi wyglądać, jak ten u sąsiada. Co więcej, istnieje szeroki wachlarz doboru rodzaju bramy wjazdowej, podnosząc dodatkowo jego atrakcyjność estetyczną.
  • Duża uniwersalność. Garaż drewnopodobny może służyć jako altana lub pomieszczenie o innym, wybranym zastosowaniu. Jest tak w dużej mierze ze względu na możliwość dobrania dowolnego projektu, walory estetyczne, oraz lekkość konstrukcji, dzięki czemu łatwo go rozebrać i postawić w innym miejscu.
  • Wytrzymałość materiału. Wiadomo już, że dobrze zabezpieczona blacha nie będzie rdzewieć przez długie lata. Tak jest również i w tym przypadku. Położona warstwa cynku sprawi, że nie będziesz martwic się o wymianę garażu ani o konserwacje.
  • Pora na kilka słów na temat wad. Konstrukcja blaszana od drewnianej czy murowanej różni się niestety tym, że w razie wyjątkowo ekstremalnej pogody (powódź, trąby powietrzne, silna burza), nie jest zbyt wytrzymała i może się okazać, że konieczne będzie stawianie garażu od nowa.
  • Mimo, że garaż z wyglądu będzie przypominał drewniany, to nadal pozostanie to jednak blacha, co oznacza, że w razie silniejszych mrozów nasze auta będą dużo mniej zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem niskich temperatur, niż gdyby stały w klasycznym, murowanym lub drewnianym garażu.

garaż w ogródku

Garaż blaszany – zalety i wady

Jako, iż garaż blaszany i drewnopodobny jest wykonany z praktycznie tego samego surowca, zalety i wady nie różnią się zbytnio. Opisując zatem różnice, skupiamy się przede wszystkim na wyglądzie zewnętrznym. Klasyczne garaże blaszane nie są tak estetyczne, jak te wykonane z blachy imitującej swoim wyglądem drewno, zatem nie wszystkim przypadną one do gustu.

Warto jednak wspomnieć jeszcze o kilku zaletach. Garaż blaszany, nie będzie wymagał pozwolenia na budowę, jeśli nie przekracza powierzchni 35m2. Jego postawienie wymaga zaledwie kilku godzin pracy i nie generuje tak dużego nieporządku na podwórku, jak stawianie tradycyjnego garażu. Jest to zatem bardzo duża oszczędność czasu. Różnorodność rodzajów bram wjazdowych pozwoli dopasować garaż do wjazdu o każdej długości, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z garażem usytuowanym nieco dalej od drogi, czy też wyjeżdżamy z niego wprost na ulicę.

Decydując się na garaż, rozważmy uważnie wszystkie wady i zalety każdego z rozwiązań. Przy czym, jak widać, garaże blaszane nie niosą za sobą tak wielu minusów i kosztów.