Styl loftowy narodził się już w burzliwych latach 60. XX wieku, kiedy to wiele osób z braku środków szukało schronienia w pustych halach fabrycznych, a ówczesna bohema tworzyła w tego typu miejscach swoje artystyczne pracownie. Obecnie styl loftowy jest jednym z bardzo niebanalnych rozwiązań, które możemy spotkać już nawet… w hotelach. Jakie są najważniejsze cechy stylu loftowego?
Styl loftowy – najważniejsze cechy
Duża przestrzeń
Jedną z istotnych cech jest nieprzeciętnie duża przestrzeń do zagospodarowania, dająca m.in. możliwość stworzenia antresoli. Dzięki temu możesz postawić również na dużo bardziej pojemne meble, czy też tworzące niezwykle atrakcyjny efekt oświetlenie wiszące.
Czerwona cegła
Niezwykle charakterystyczne są ściany wykonane z czerwonej cegły. Mieszkania w stylu loftowym powstają najczęściej w miejscu dawnych hal przemysłowych nierzadko jeszcze z XIX wieku, kiedy to czerwona cegła była jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Pozostawienie przynajmniej jednej ściany w stanie surowym jest jednym z wyznaczników stylu loftowego.
Duże okna
Kolejnym wyznacznikiem są duże okna. Potrafią one sięgać nawet do 3,5 metra wysokości, co było konieczne podczas procesu produkcji – duża ilość oświetlenia naturalnego miała szczególne znaczenie.
Łukowe stropy
Typową cechą, wskazującą na autentyczne wnętrze loftowe, są łukowe stropy wykonane z czerwonej cegły i stalowych belek. Jeśli zobaczysz nad swoją głową tego typu sufit, możesz mieć pewność, że trafił Ci się loft z prawdziwego zdarzenia!
Jakie meble idealnie pasują do stylu loftowego?
To właśnie w stylu loftowym idealnie odnajdą się meble i dodatki z tzw. pchlich targów, które często przez wielu są opisywane jako “meble z duszą”. To jednak niejedyny wybór, na jaki możesz postawić, urządzając pokoje hotelowe w stylu loftowym. W wersji soft całkiem dobrym rozwiązaniem także meble postarzane, czy też umeblowanie w stylu warsztatowym, warto jednak cały czas pamiętać o funkcjonalności, która obok wyglądu wnętrza będzie miała dla przybywających gości największe znaczenie.
Jak dobrać oświetlenie do stylu loftowego?
Wnętrze loftowe wymaga nieco innego podejścia, jeśli chodzi o kwestie związane z oświetleniem. Gdy masz do czynienia z typowym, wysokim i przestrzennym wnętrzem, wówczas musisz podzielić pomieszczenie na strefy, jako że każda z nich wymaga nieco innego rodzaju oświetlenia.
Inne będzie oświetlenie przy łóżku, a inne przy strefie relaksu. Warto też postawić na rozwiązania umożliwiające zapalenie świateł odrębnie w każdej ze stref, bez konieczności oświetlania całego pomieszczania.
Jeśli zaś chodzi o wygląd lamp, warto wybrać jedną przewodnią i do niej dobierać pozostałe. Popularne są w stylu loftowym tzw. pająki, charakteryzujące się dużą ilością zawieszeń, czy też molekularne lampy sufitowe, uzupełnione o mniejsze lampy wiszące, nadające wyjątkowego klimatu w pomieszczeniu.
Jakie rośliny dopasować do stylu loftowego?
Rośliny w stylu loftowym sprawdzą się perfekcyjnie – ocieplą go i nadadzą bardziej domowego charakteru. Z uwagi na surowe materiały, takie jak cegła czy beton, najlepiej sprawdzą się rośliny liściaste w kolorze intensywnej zieleni. Najlepiej wyglądać będą rośliny wiszące, a także duże rośliny stojące, które spotęgują wrażenie dużej przestrzeni.
Jakie kolory sprawdzą się w stylu loftowym?
Styl loftowy kojarzy się nam głównie z szarością betonu i czerwienią cegły, lecz warto wiedzieć, że doskonale sprawdzi się tutaj również rozjaśniająca wnętrze biel, a nawet kolory… ciepłe. Są one wykorzystywane nie tylko w przypadku umeblowania czy dodatków – równie dobrze mogą odegrać istotną rolę na ścianach czy podłodze, ocieplając surowy beton lub marmur.
Drzwi hotelowe w stylu loftowym – jak je dobrać?
Postaraj się o to, by dobrane drzwi pasowały kolorystycznie do reszty wnętrza. Popularnym motywem jest zastosowanie na drzwiach okleiny imitującej drewno, w połączeniu z czarną framugą – połączenie to nadaje wnętrzu charakteru i natychmiast przykuwa uwagę. Jeśli jednak drewno nie jest w Twoim odczuciu najlepszym wyborem, wówczas możesz postawić na drzwi hotelowe w jednolitej kolorystyce, wtapiające się w kolor ściany.