Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Opłacalność inwestycji

Założenie instalacji fotowoltaicznej wymaga wzięcia pod uwagę szeregu czynników, jeśli ma ona przynieść jak największe korzyści i w pełni się zwrócić po określonym czasie.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty związane z kosztami, jakie pociąga za sobą inwestycja w panele fotowoltaiczne.

Jak obliczyć niezbędną moc instalacji?

Jest to jedno z pierwszych pytań, nad jakim należy się zastanowić. Otóż zakładając wybór instalacji składającej się z komponentów dobrej jakości, cena za 1kWp zaczyna się od 4 tys. zł. To, jaką kwotę miesięcznego rachunku pokryje 1 kWp, zależy m.in. od stopnia nachylenia dachu, a także od stopnia zacienienia miejsca, w którym planujesz umieścić instalację.

Jeśli miejsce jest zacienione, 1 kWp pokryje ok. 40 zł z każdego Twojego rachunku za energię elektryczną. Z kolei w przypadku dachu jednospadowego, ukierunkowanego w stronę południową, 1 kWp może pokryć nawet do 45 zł.

Ile kosztują elementy instalacji?

Panele fotowoltaiczne

Cena modułów fotowoltaicznych zależy w dużej mierze od czynników obejmujących gwarancję, markę i sprawność produktu. Optymalną sprawność zakłada się na poziomie 20%, w tym przypadku panele mogą mieć moc ok. 360 Wp. Przy czym należy pamiętać o tym, że moc paneli spada wraz z upływem lat. 

Maksymalna utrata mocy opisana jest na ogół w gwarancji uzysku. Biorąc to pod uwagę, łatwiej jest obliczyć gwarantowaną cenę za 1 kWh. Warto tutaj inwestować w moduły o wyższej sprawności, jako że wówczas zmniejsza się powierzchnia zajęta przez instalację, co zmniejsza ryzyko zacienienia, przekładającego się na spadek wydajności.

Inwerter

Inaczej zwany również falownikiem, jest jednym z kluczowych dla działania całej instalacji elementem. Chodzi o to, że w przypadku awarii inwertera cała instalacja przestaje działać. Dlatego tutaj tak szczególnie duże znaczenie ma to, aby dobrać możliwie najlepszej jakości urządzenie. Ma to znaczenie również ze względu na gwarancję.

W przypadku tańszych sprzętów, pochodzących od mniej znanych marek, gwarancja trwa zazwyczaj 5 lat, po czym wygasa bez możliwości przedłużenia. Z kolei w przypadku markowych inwerterów z górnej półki gwarancję można przedłużyć nawet do 20 lat, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Inwerter jest tą częścią instalacji, która podlega najszybszemu zużyciu, a im lepsza jego jakość, tym dłużej posłuży, a gdy dojdzie do awarii, nie będzie konieczna wymiana całego falownika, lecz zaledwie kilku komponentów.

Jak szybko zwróci się inwestycja w fotowoltaikę?

Szacuje się, że instalacja fotowoltaiczna zwraca się w pełni po około 6-8 latach, przy założeniu, że nie korzystasz z kredytów i dofinansowań. Jeśli starasz się o dofinansowania, a jest to dużo częstsze rozwiązanie, inwestycja zwróci się jeszcze szybciej. Zależy to również od tego, ile osób jest w gospodarstwie domowym, a także od tego, z ilu przedmiotów wymagających elektrycznego zasilania korzystacie na co dzień.

Duże znaczenie ma tutaj również to, w którą stronę są zwrócone moduły fotowoltaiczne i jaki jest kąt nachylenia dachu. Najbardziej zalecane jest skierowanie ich w stronę południową pod kątem mieszczącym się w zakresie od 30 do 40 stopni, lecz nie zawsze jest to w pełni możliwe, lub konieczne jest stawianie dodatkowych konstrukcji, dzięki którym warunki ulegają zoptymalizowaniu.

panele słoneczne

Czy fotowoltaika się opłaca?

Absolutnie tak! Pomimo dużego kosztu na początku, już po kilku latach możesz cieszyć się praktycznie darmową energią elektryczną, pozyskiwaną ze słońca, a do tego możesz swobodnie wykorzystać wyprodukowaną nadwyżkę prądu lub odsprzedać ją do zakładu energetycznego. Co ważne, możesz nie martwić się o rosnące ceny prądu. Instalacje fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku to jedna z najpopularniejszych form oszczędności, jaką możesz zastosować również w swoim domu!