Instalacja fotowoltaiczna – inwestycja w oszczędzanie

Żyjemy w czasach, w których łatwo dostrzec zmiany technologiczne. Na naszych oczach odbywa się ciągły postęp, jak chociażby telefonia komórkowa idąca naprzód w zawrotnym tempie. Rozwój przynosi też zagrożenia dla środowiska, na szczęście nie tylko to. Coraz bardziej skupiamy się na ochronie środowiska. Korzystamy z ekologicznych toreb na zakupy, segregujemy odpady. Możemy też pójść o krok dalej, trochę zainwestować by potem móc oszczędzać z korzyścią dla środowiska. Tym krokiem jest zamontowanie w domu instalacji fotowoltaicznej.

Jakie są rodzaje instalacji?

Warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest instalacja fotowoltaiczna? W skrócie są to panele, które przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Pozwala to na wyprodukowanie czystej energii, nie szkodząc przy tym środowisku. Oznacza też oszczędności w rachunkach z elektrowni. Skrótowe wyjaśnienie nie wystarczy by w pełni zrozumieć zagadnienie, należy odpowiednio rozwinąć temat.

Możemy wyróżnić trzy typy instalacji fotowoltaicznych, różniących się budową i wykorzystaniem energii:

  • Instalacja fotowoltaiczna „na wyspę” z angielskiego off grid. Działanie tej opcji polega na tym, że, cała energia wytworzona przez panele zostaje w budynku. Prąd stały wytworzony przez modułu zamienia się poprzez inwerter w prąd zmienny. Nadmiar energii trafia do akumulatorów, zatem instalacja może funkcjonować na akumulatorach lub bezpośrednio.
  • Instalacja fotowoltaiczna on grid. Ta wersja różni się nieco działaniem. Instalacja jest połączona z siecią energetyczną. Mamy możliwość sprzedania do elektrowni nadwyżki energii. Taka instalacja posiada dwa liczniki, jeden mierzący ilość energii płynącej z sieci, drugi liczący sprzedany prąd. W razie przerwy w dostawach prądu, instalacja automatycznie wyłączy się.
  • Systemy mieszane. Wykorzystują elementy obu wcześniej opisywanych rozwiązań

Instalacje mogą też mieć różną moc, od 5 do 40 kW.

Jak się montuje instalację?

Panele instalacji montuje się na dachu budynku, konkretnie części połaci skierowanej na południe. Panele łączy się ze sobą w celu uzyskania większego napięcia. Falownik, czyli element odpowiedzialny za zmianę prądu stałego na zmienny, najlepiej umieścić na ścianie wewnątrz budynku. Możliwie blisko domowej rozdzielni prądu, (jeśli wykorzystujemy sposób on grid). Ważne by elektrownia fotowoltaiczna nie została zainstalowana w zacienionym miejscu. Ilość wytworzonej energii zależy od intensywności padającego promieniowania słonecznego, miejsca zamontowania instalacji oraz wybranego modelu.

Inwestycja w oszczędności

Koszty kupna i zainstalowania instalacji fotowoltaicznej są spore. Zależą od klasy sprzętu, rodzaju samej instalacji, kosztów montażu. W sporym uproszczeniu może to być kwota od 15 do 40 tysięcy złotych. To niemało, lecz jest to inwestycja nie tylko zwykły zakup.

Wydane pieniądze zwrócą się w ciągu około 10 lat. Zobrazujemy to na przykładzie w skali roku. Czteroosobowa rodzina posiadająca instalację 5 kWp on grid, może zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną do 3000 zł. Jest to zatem ciekawe rozwiązanie łączące oszczędności i ochronę środowiska.