Instalacje c.o. – na co zwrócić uwagę

Producenci instalacji grzewczych reklamują swoje produkty jako najlepsze, najskuteczniejsze i najwydajniejsze. O czym warto pamiętać, myśląc o zapewnieniu swojemu domowi ciepła?

Źródło ciepła

Bardzo istotnym czynnikiem, wpływającym zarówno na wydajność i jakość ogrzewania, jak i na wysokość rachunków, jest kwestia zapewnienia paliwa. Właśnie, ale czy paliwo stałe jest dobrym rozwiązaniem? Może jednak warto pochylić się nad bardziej ekologicznymi rozwiązaniami? Zanim rozstrzygniemy te pytania, spróbujmy wyjaśnić, czym różnią się poszczególne rodzaje paliwa:

gaz – stały dostęp do tego surowca jest równocześnie wadą i zaletą instalacji opartych na gazie. Jeśli mamy zapewniony gaz bez zakłóceń, jest to rozwiązanie bardzo wygodne, bo nie musimy martwić się zapewnianiem dostaw paliwa do naszego pieca, a rachunki płacimy wedle zużycia. Tutaj wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli nie mamy stałego dostępu do sieci gazu ziemnego, można używać instalacje na gaz płyny – propan – podczas spalania nie wytwarza on zapachów, spaliny są też czystsze niż przy spalaniu oleju. W razie podłączenia domu do sieci gazu ziemnego można bez problemu przejść na gaz ziemny, tak że instalacja co nie musi być wymieniana.instalacja co

biomasa – czyli paliwa ekologiczne, to np. słoma czy odpady drzewne. Są nawet dwukrotnie tańsze niż węgiel, ale również niemal dwa razy mniej kaloryczne – co oznacza, że potrzeba dwa razy więcej biomasy niż węgla, dla uzyskania tego samego efektu.

prąd – wygodna, ale kosztowna inwestycja. Przerobienie instalacji na elektryczną, dostosowanie kotła, załatwienie formalności z dostawcą – wszystko to może zająć sporo czasu, a już na pewno pochłonie trochę kosztów. Efekty są jednak więcej niż zadowalające.

olej opałowy – olej jest dość wydajnym paliwem, jednak jego przechowywanie jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku gazu płynnego. Pomieszczenie musi być dobrze wentylowane, a pojemniki niezwykle szczelne. Można zakopać pojemniki na zewnątrz, ale wówczas trzeba doprowadzić olej do domu.

paliwo stałe – czyli węgiel, drzewo, miał… Ceny niestety wahają się, zależnie od gatunku. Wadą tego rodzaju paliwa jest również konieczność częstego dokładania do kotła oraz kwestie przechowywania – jeśli kupimy na całą zimę tonę węgla, trzeba gdzieś zmagazynować. Rozwiązanie kłopotliwe dla mieszkań w blokach wielorodzinnych.

Ostateczny wybór powinien być podyktowany potrzebami twojego domu lub mieszkania. Najpierw należy dokładnie przeanalizować warunki, jakie mamy, oraz środki, jakimi dysponujemy. Warto rozpisać wstępny kosztorys nie tylko instalacji, ale również użytkowania, licząc się z kosztami eksploatacji, ceną paliwa, ale także potencjalnymi oszczędnościami wynikającymi ze zmiany instalacji c.o. na wydajniejszą.