Jak dobrze ciąć płytki?

Układanie płytek ceramicznych, w znacznej większości przypadków wiąże się z koniecznością ich cięcia. Łazienka, kuchnia, korytarz czy inne miejsca, nigdy bowiem nie będą miały na tyle idealnych wymiarów, by obyło się bez pocięcia płytek na mniejsze kształty. W trakcie urządzania mieszkania lub przeprowadzania remontu, należy więc być przygotowanym na cięcie płytek ceramicznych.


Wiele miejsc w naszym domu może być pokryta płytkami ceramicznymi. Aby zapewnić właściwy wygląd podłodze, niektóre płytki trzeba pociąć na równe kawałki, by pasowały do reszty ułożenia. Odpowiednie cięcie płytek jest w takim przypadku konieczne, by rozłożyć je równomiernie.

Narzędzia do cięcia płytek

Warto dodać, że płytki można ciąć na 3 różne sposoby:

  • Cięcie za pomocą noża szklarskiego oraz szczypiec do glazury – w tym przypadku, narzędzia jakie będą nam potrzebne, to nóż szklarski lub rysik do glazury, szczypce glazurnicze oraz pilnik wolframowy. Stosuje się również szlifierkę kątową z tarczą diamentową.
    Użycie tych narzędzi pozwala na proste i szybkie przecinanie płytek. Nożem szklarskim lub rysikiem należy narysować linię przecięcia i przełamać ją mocnym ruchem. Wszelkich nierówności pozbędziemy się, używając pilnika wolframowego. W tym celu można również zastosować szczypce do glazury. Płytkę można wygładzić na brzegach poprzez użycie szlifierki kątowej z diamentową tarczą.

cięcie płytek

  • Cięcie płytek poprzez użycie przecinarki do glazury – narzędzia, jakie będą nam potrzebne, to przecinarka do glazury, czyli gilotyna oraz szlifierka kątowa z tarczą diamentową. Na płytce rysujemy linię cięcia, a następnie kładziemy ją pod gilotynę. Przecinarka jest wyposażona w ostre kółko tnące, które używamy do wykonania cięć. Brzegi płytek można wyrównać poprzez użycie szlifierki kątowej z tarczą diamentową. W tym przypadku, należy szczególnie uważać na to, by nie wyszczerbić płytki.

 

  • Cięcie płytek poprzez użycie piły z tarczą diamentową – w tym przypadku, jedyne narzędzie, jakie będzie nam potrzebne, to piła z tarczą diamentową. Jest to najbardziej profesjonalna metoda, która pozwala nam na wykonanie równych cięć w płytkach ceramicznych. Piła tnąca na mokro, jest również najdroższa, jednak warto zainwestować w najwyższej jakości sprzęt, by jak najlepiej urządzić swoje mieszkanie. Dziś, możemy dostać piły z ruchomą lub nieruchomą tarczą tnącą.

Jak przygotować miejsce pracy?

Cięcie płytek często wiąże się z nagromadzeniem się pyłu oraz różnych odłamków płytek. Dlatego miejsce, w którym zamierzamy je ciąć, musi być szczególnie przygotowane. Najlepiej jest wykonywać te prace na specjalnie rozłożonej folii, w pomieszczeniu, w którym układamy podłogę.

Kto może zająć się cięciem płytek

Odpowiednia obróbka płytek ceramicznych, w celu dopasowania ich do kształtu naszej podłogi, jest kluczową czynnością. Cięcie płytek należy do dość wymagających zadań, dlatego warto jest je powierzyć profesjonalistom.

Fachowiec, który od lat zajmuje się remontami i często ma okazję ciąć i układać płytki, będzie wiedział w jaki sposób najlepiej przeprowadzić ten proces. Wiele osób decyduje się na znaczne obniżenie kosztów remontu i próbuje samodzielnie ciąć i układać płytki ceramiczne. Trzeba jednak pamiętać, że nie mając doświadczenia, możemy dokonać nierównego cięcia, a krawędzie płytek mogą być nierówne.

Poza tym, znaczna większość z nas po prostu nie zna się na dopasowaniu odpowiednich narzędzi oraz na zastosowaniu ich we właściwy sposób. Fachowiec będzie wiedział, jak wybrać odpowiednie narzędzia do metody cięcia i jak je zastosować.