Jak działa recykling gruzu?

Po remoncie oprócz pięknego, wyremontowanego mieszkania zostajemy jeszcze z górą odpadków poremontowych, głównie z gruzem, z którym nie wiadomo co zrobić. Nie możemy go wyrzuć na śmieci wraz z innymi odpadkami, zarówno ze względu na gabaryty gruzu i jego nieporęczność, jak i tego, że różni się on właściwościami, rozkładem i zasadami składowania od normalnych, codziennie produkowanych odpadków takich jak resztki jedzenia, opakowania po produktach  i tak dalej.

Co zrobić z odpadami po remoncie?

Odpady budowlane, które są pozostawiane same sobie, mają bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne oraz oszpeca lokalny, naturalny pejzaż. Należy pamiętać, że w skład odpadów budowlanych, w tym gruzu, wchodzą różnego rodzaju substancje chemiczne, które często są toksyczne lub w inny sposób szkodliwe i które pozostawione same sobie wsiąkają w grunt i następnie są akumulowane w środowisku naturalnych, zatruwając coraz większą przestrzeń. Dodatkowo recykling gruzu może być korzystny dla samych firm budowlanych – z gruzu po starym budynku można skorzystać o budowy nowego, co zarówno zmniejsza koszty budowy, jak i zmniejsza ilość produkowanych odpadów. Dodatkowo maleje też koszt transportu.

Jakiejkolwiek firmy byśmy nie wybrali, najprawdopodobniej będzie ona parać się również recyklingiem. Spowodowane jest to tym, że ustawodawstwo Unii Europejskiej nakłada szczegółowe restrykcje normujące ilość odpadków, które muszą być poddane recyklingowi. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ korzyści odnosi zarówno środowisko, firma, która będzie płaciła mniejsze opłaty za składowanie gruzu, i co za tym idzie – do klienta, który zapłaci mniej za usługi. Dodatkowo w gruzie znajduje się dużo stali, którą można bez większych problemów odzyskać i sprzedać za niemałe pieniądze. Materiał recyklingowy powstały z gruzu można wykorzystać także do produkcji żwiru do posypywania dróg, można go użyć także do tworzenia podbudowy dróg i chodników, a także jako składnik mieszanek do produkowania asfaltu oraz betonu.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

Do cięcia oraz sortowania gruzu używane są rozmaite specjalistyczne narzędzia, takie jak nożyco-kruszarki, szczęki kruszące, nożyce wielofunkcyjne czy chwytaki wyburzeniowe. Pozwalają one na kruszenie nawet twardych materiałów na niewielkie kawałki, co bardzo ułatwia proces zbierania gruzu, wywożenia go oraz, ostatecznie, proces recyklingu gruzu. Widać więc, że do pozbycia się gruzu budowlanego niezbędna jest pomoc firmy specjalizującej się w odbieraniu od klientów tego typu zanieczyszczeń, nie damy rady samodzielnie pozbyć się zalegającego na naszej działce gruzu budowlanego. Przy obecnej ilości firm, specjalizującej się w wywożeniu od klientów gruzu (przykładowo BK Transport) i przy bogactwie proponowanej przez nich oferty z pewnością znajdziemy taką opcję, która będzie nam w stu procentach odpowiadać zarówno pod względem finansowym, jak i logistycznym.