Jak odpowiednio dbać o drewniane schody?

Drewniane schody od zawsze były uważane za elegancki i nadający przyjemnego klimatu element domu. Obecnie nic się w tej kwestii nie zmieniło i nadal sporo osób wybiera właśnie konstrukcje drewniane. Wybór jest ogromny, od różnych kształtów i kolorów po drewno egzotyczne, które często jest bardzo drogie i cenione za swoją unikatowość. Schody drewniane to wspaniała inwestycja, która świetnie wkomponuje się w każdy wystrój wnętrza i nada mu powiewu naturalności.

Drewno jest eleganckie, ponadczasowe i nie wychodzi z mody, czego nie można powiedzieć o innych sezonowych trendach. Niestety, pomimo swojej znakomitej wytrzymałości i trwałości drewno po jakimś czasie ulega zniszczeniu tak samo jak drewniane podłogi. Piękne i błyszczące powierzchnie stają się matowe i pojawiają się na nich liczne rysy i przetarcia. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja oraz konserwacja drewnianych schodów. Dzięki temu można wydłużyć ich żywotność nawet dwukrotnie. Jak dbać o drewniane schody i czego nie robić, aby cały czas wyglądały pięknie i służyły przez długie lata?

Czyszczenie drewnianych schodów

Czyszczenie drewnianych schodów należy przeprowadzać przy użyciu specjalistycznych preparatów przeznaczonych do drewna lakierowanego. Należy pamiętać, że drewno to materiał mocno higroskopijny, co oznacza, że mocno chłonie wodę. Używanie zbyt dużej ilości wody przy umyciu drewnianych schodów może im bardzo zaszkodzić. Mycie schodów mopem również jest niezalecane. Lepiej w tej roli sprawdzi się miękka, lekko wilgotna ściereczka. Ważne jest, aby dokładnie pozbyć się wszelkich pozostałości środków czyszczących i wody pozostałej po myciu. Oprócz tego należy pamiętać o regularnym odkurzaniu schodów, tak aby usuwać z nich wszelki bród. Szczególnie negatywny wpływ na trwałość schodów ma piasek i drobne kamienie przyniesione z zewnątrz. Nie usunięcie tego typu zabrudzeń w porę, może uszkodzić wierzchnią warstwę drewna i lakieru. 

dębowe schody drewniane

Schody dębowe Wrocław nadadzą wnętrzu ciepła i naturalności.

Konserwacja drewnianych schodów

Starsze lub zaniedbane schody mogą wymagać renowacji. W takim przypadku bardzo ważne jest jak najszybsze wykonanie konserwacji tak, aby uniknąć większych zniszczeń powierzchni schodów. W tym przypadku stosuje się lakiery, oleje lub lakierobejce. Nie jest to zabieg skomplikowany i bez problemu można go przeprowadzić własnoręcznie. Przed przystąpieniem do renowacji bardzo ważne jest dokładne wyczyszczenie schodów i odpowiednie przygotowanie miejsca.  Należy zabezpieczyć inne elementy, które nie będą malowane, a także przygotować powierzchnię schodów. Wykonuje się to przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki i polega za usunięciu złuszczonej i zniszczonej warstwy wierzchniej schodów.

Czego nie robić?

Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu oraz konserwacji drewnianych schodów. Jednak bardzo ważne jest również to, aby wiedzieć czego nie można robić. Czyszczenie drewnianych schodów przy użyciu zwykłych środków chemicznych nieprzeznaczonych do schodów drewnianych może im bardzo zaszkodzić. Silne detergenty używane przy zmywaniu podłóg w połączeniu z mopem lub szczotką niszczą powierzchnię drewna i przyczyniają się do osłabienia jego trwałości i pogorszenia wyglądu. Dlatego do czyszczenia schodów drewnianych należy używać tylko i wyłącznie specjalnych środków przeznaczonych do tego celu. Nie należy także zaniedbywać drewnianych schodów. Nieregularne odkurzanie oraz czyszczenie mogą przyczynić się do zniszczenia ich powierzchni ochronnej, co może spowodować, że ich renowacja będzie nieunikniona. 

Podsumowując, najważniejsze jest regularne czyszczenie schodów i konserwacja, gdy tego potrzebują. Niestosowanie się do tych zasad spowoduje przyspieszenie procesu niszczenia drewna, przez co schody dużo szybciej będą wymagały renowacji.