Jak podłączyć baterię?

Prace hydrauliczne w domu nie należą do łatwych, dlatego przeważnie zlecamy je fachowcom. Nie znaczy to jednak, że nie możemy samodzielnie podłączyć baterii wannowej.

Tworzywa sztuczne są bardzo popularnym materiałem instalacyjnym, bo są lekkie, łatwo je przewozić i montować, nie tworzy się w nich kamień, nie korodują. Do wykonania instalacji wybraliśmy rury wielowarstwowe firmy KISAN. Podłączenie zimnej wody zrobimy z rur aluminiowych obustronnie powleczonych polietylenem wysokiej gęstości (niebieskich), a ciepłej – z rur aluminiowych obustronnie powleczonych polietylenem sieciowanym (białych). Rury sprzedawane są w zwojach, będziemy mogli bez trudu je wyginać i profilować zgodnie z trasą instalacji. Do łączenia rur mamy do wyboru dwa rodzaje złączek: zaciskowe lub zaprasowywane.

Do łazienki doprowadzono już piony zimnej i ciepłej wody. Zakończono je trójnikami : wyżej umieszczony jest trójnik od instalacji ciepłej wody, niżej – od zimnej     Do montażu instalacji potrzebne nam będą specjalne narzędzia: praska elektryczna, klucze płaskie i francuski, nożyce do cięcia rur, rozwiertak oraz sprężyna do gięcia rur     Przewody wody zimnej i ciepłej ułożone będą wzdłuż ścian. Używając poziomnicy, wyznaczamy trasę rur: przewód wody ciepłej nad przewodem wody zimnej

W wyznaczonych miejscach, co około 50-60 cm, przytwierdzamy uchwyty z tworzywa do mocowania rur
Aby można było wymienić baterię lub jej elementy, na przykład uszczelkę, bez konieczności opróżniania całej instalacji z wody, trzeba zamontować zawory odcinające. Umieszczamy je blisko pionów i obudowy wanny. Z rurami połączymy je złączkami zaciskowymi     Prace rozpoczynamy od uszczelnienia taśmą teflonową…

…i skręcenia elementu łączącego z zaworem (nypla)     Do cięcia rur zgodnie z zaleceniami producenta systemu używamy specjalnych nożyc     Używając rozwiertaka, fazujemy końcówkę rury i nieznacznie powiększamy jej średnicę (kalibrujemy ją).

Nakładamy na nią nakrętkę, a we wnętrzu umieszczamy korpus złączki. Nakrętkę zakręcamy do oporu. Tak przygotowane rurę i zawór odcinający skręcamy ze sobą, używając klucza płaskiego. Teraz przystępujemy do połączenia tych elementów z trójnikiem zamontowanym w ścianie. Na końcówce rury zaznaczamy (ołówkiem lub markerem) głębokość wprowadzenia trójnika.

… i wyginamy w żądanym miejscu. Tak ukształtowany odcinek rury łączymy z zaworem złączką zaciskową, używając kluczy płaskiego i francuskiego. Równolegle do przewodu ciepłej wody układamy przewód zimnej wody     Instalacja nie będzie kończyła się w miejscu przyłączenia baterii wannowej, ale zostanie poprowadzona dalej – do bidetu

Dlatego do połączenia przewodów z baterią używamy dwóch (do zimnej i do ciepłej wody) trójników. Trójniki przykręcamy do płytki montażowej, za pomocą której zostaną przymocowane do ściany     Zanim przymocujemy baterię, obie rury osłaniamy otuliną termoizolacyjną     Baterię zamontujemy w półce wykonanej wzdłuż boku wanny. Najpierw w półce robimy cztery otwory (bateria jest czterootworowa). W nich umieszczamy poszczególne elementy baterii: wylewkę, pokrętła (zimnej i ciepłej wody) oraz słuchawkę prysznicową. Tak przygotowaną baterię łączymy elastycznymi wężykami z zamontowanymi wcześniej trójnikami

Uwaga! Niedopuszczalne jest znakowanie przez nacięcie lub przez zarysowanie powierzchni rury.
Uwaga! Praską należy się posługiwać zgodnie z instrukcją producenta systemu.