Jak wykorzystać CNC w remoncie?

Wykonanie remontu to zawsze trudne logistycznie zajęcie  – należy zaplanować nie tylko stosowane materiały, meble, dodatki oraz akcesoria ale także, to w jaki sposób wszystko zostanie ułożone, gdzie oraz jakich materiałów budowlanych do tego użyjemy.

Obróbka skrawaniem CNC – czym jest i jak zacząć?

W dzisiejszym artykule chcemy Wam przedstawić ciekawą możliwość wykorzystania frezarek CNC, które są zdolne pomóc nam w odpowiednim przygotowaniu nowego oblicza domu bądź mieszkania. Na wstępie kilka słów o Computerized Numerical Control – jest to system komputerowego sterowania maszynami. Dzięki oprogramowaniu możliwe jest zautomatyzowanie pewnych procesów, które są w stanie zapewnić powtarzalne wykonywanie części wykonanych na podstawie różnorodnych surowców – najczęściej jest to metal – gdyż najłatwiej jest go obrobić ze względu na swoją strukturę – jest twardy, niełamliwy oraz trudno go wygiąć. Poza tym obróbka skrawaniem CNC metalu jest najbardziej praktyczna. Operator maszyny CNC, aby zacząć pracę na frezarce bądź tokarce najpierw musi przejść odpowiednie szkolenie, które według standardów średnio trwa 2-3 dni.

wykończenie mieszkania dzięki procesowi CNC

Oprogramowanie do CNC

Po szkoleniu otrzymuje się wstępny certyfikat operatora maszyny, zaś głównym zadaniem staje się przygotowanie maszyny do pracy, ustawienie cięć, ruchów, narzędzi i tak dalej, a następnie odpalenie projektu, który ma zostać wykonany. Dla przykładu może to być metalowa pływa o wymiarach 2cm x 50 cm x 50 cm, którą trzeba obciąć, tak by była okrągła, a w środku pojawiły się dwa otwory na wylot. Obrabiarka CNC daje mnóstwo możliwości, a wyżej opisane są zupełną podstawą podstaw. Przeciętnie, pracownik wykonujący obróbkę CNC zarabia około 2000 – 2200 złotych na rękę na start, zaś przejście na wyższe stanowisko – programisty CNC – daje możliwość zarobienia początkowo około 3000 tys. złotych. Pomocne w dostaniu się do firmy, która zajmuje się obróbką CNC jest ukończenie szkoły kierunkowej – zarówno technikum jak i studiów. Część techników w kraju oferuje możliwość ukończenia klasy o profilu skrawalnicznym, co jest bardzo pożądane przez pracodawców. Programowanie w CNC jest trudną pracą i wymaga kompleksowego zrozumienia takich programów jak ESPRIT czy CAD, które oferują możliwość zaprojektowania konkretnego przedmiotu, nawet w widoku 3D, a następnie przeniesienie ich do pamięci frezarki, której zadaniem jest wierne wycięcie tychże, także z wysoką powtarzalnością.  O programowaniu i procesie CNC dowiecie się więcej na stronie firmowej Prodmet S.C. oferującej usługi skrawania.

Elementy projektowe wykonanie skrawaniem

Wiemy już bardzo dużo o CNC – jak to się przekłada na remont? Dzięki skrawaniu oraz zdolnemu programiście możliwe jest wykonanie dokładnie takich elementów, które będą nam potrzebne. Mogą to być różnego rodzaju złączki, panele, stojaki, podpórki, chwytaki, haki, rurki i tak dalej…czyli wszystko to co będzie stanowić atrakcyjny element wpływający na większą możliwość dekorowania, zmian oraz generalnie – urządzania wnętrz. CNC może być bardzo skuteczny, jeżeli mamy jasny obraz naszego pokoju czy sypialny po remoncie. Możemy na przykład przygotować atrakcyjny haki, które po podczepieniu do sufitu będą podtrzymywały doniczki z kwiatami, których część liści opada.