Dzięki innowacyjnym technologiom i rozwiązaniom urządzanie mieszkań i domów jest obecnie o wiele prostsze. Nowoczesne metody pozwalają na uzyskanie ciekawego efektu wykończenia bez konieczności dużych nakładów finansowych oraz bez przymusu korzystania z trudnych w montażu oraz w konserwacji materiałów. Jedną z ciekawych metod wykończenia ścian, kominków oraz innych elementów we wnętrzach są spieki kwarcowe. Do czego można je wykorzystać oraz jakie są ich właściwości? Zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby dowiedzieć się, czy będą one odpowiednie do Twojego mieszkania lub domu.
Czym są spieki kwarcowe?
Spieki kwarcowe to płyty o sporych rozmiarach, które wykonuje się ze zmielonych skał granitowych najczęściej z dodatkiem glinek, topników skaleniowych i barwników w różnych kolorach. Zdarza się, że płyty posiadają na spodzie specjalną siatkę wzmacniającą, która ma ułatwić montaż oraz zmniejszyć ryzyko pęknięcia płyty podczas jej układania i mocowania do wybranej nawierzchni. Płyty są bardzo cienkie, bo mają od 3 do 3,5 mm grubości, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca i nie zabierają cennego metrażu. Sprawia to, że sprawdzają się świetnie zarówno w dużych, przestronnych domach, jak i niewielkich mieszkaniach czy kawalerkach. Płyty dostępne są w różnych rozmiarach. Najpopularniejsza wśród klientów i jednocześnie najczęściej występująca w sklepach wielkość to płyty o wymiarach 100 na 300 cm, jednak producenci tego typu elementów budowlanych proponują również płyty o innych wymiarach, na przykład 100 na 100 cm, 100 na 150 cm czy niewielkie kwadraty o wielkości 50 na 50 cm. Dzięki temu, że płyty są bardzo cienkie, to ich waga nie przekracza 10 kg na metr kwadratowy produktu.
Spieki mogą mieć różne faktury oraz kolory. Dostępne są płyty, które doskonale imitują marmur oraz granit, a także łupki, miki i piaskowce. Zastąpienie naturalnego kamienia za pomocą płyty spiekowej to duża wygoda w montażu oraz możliwość zaoszczędzenia cennego metrażu. Naturalny granit, marmur czy piaskowiec to kamienie, które często są dostępne w postaci masywnych płyt o dużej wadze. Z tego powodu zajmują sporo miejsca oraz wymagają skomplikowanego montażu na specjalnym stelażu oraz z użyciem bardzo mocnego kleju. Spieki są o wiele łatwiejsze w obróbce i zdecydowanie prościej się je nakłada na ściany i na inne elementy w mieszkaniu. Ponadto nie zabierają cennych centymetrów w pokojach, dzięki swojej niewielkiej grubości. Są też dużo tańsze od naturalnych materiałów. Ich cena jest różna w zależności od efektu, kolorystyki oraz innych parametrów i zaczyna się od około 200 zł za metr kwadratowy.
Przykładowe zastosowanie spieków kwarcowych w budownictwie
Spieki kwarcowe można stosować w praktycznie każdym pomieszczeniu w domu. Wszystko dzięki temu, że jest to bardzo trwały materiał, odporny na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia, ścieranie, zarysowania i odpryski. Są również odporne na wilgoć oraz na szoki temperaturowe, a ewentualne plamy i zabrudzenia można łatwo wyczyścić, bez konieczności stosowania silnych środków chemicznych. Niestraszne jest im również intensywne promieniowanie słoneczne. Dlatego idealnie nadają się do wykonywania blatów kuchennych oraz w łazienkach, a także jako parapety wewnętrzne. Można wykorzystywać je również jako elementy wykończenia zabudowy kuchennej.
Ten innowacyjny materiał, jakim bez wątpienia są spieki kwarcowe, idealnie nadaje się jako obudowa i wykończenie kominków. Pozwalają one na uzyskanie ciekawego efektu stylistycznego i łatwo czyszczą się z sadzy, a także są odporne na wysoką temperaturę. Nadają się również jako panele ścienne. Płyty o odpowiednich wymiarach można zamocować na mniejszej ścianie w salonie lub w łazience, jakie przełamanie monotonnych płytek lub paneli ściennych z winylu. Nadają się również do wykorzystania jako zabudowa wanny lub brodzika prysznica, aby stworzyć w łazience wyjątkowy efekt.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą blatyzkamienia.pl z siedzibą we Wrocławiu, przy ul. Grabiszyńskiej 337c 52-420 Wrocław