Jak zachować meble ze sklejki w niezmienionym stanie?

Sklejka coraz częściej wykorzystywana jest do różnych celów, zauważono jej ogromne zalety. Co robić, aby zachowała swój idealny stan i cały czas wyglądała jak nowa? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, który rozjaśni Ci tę kwestię!

Sklejka – materiał drewnopochodny, ale wcale nie gorszy

Sklejka to materiał drewnopochodny. Składa się on z wielu warstw forniru, klejonych ze sobą w ściśle określony sposób. Sam fornir, to oczywiście cienkie płaty drewna, zazwyczaj sosnowego.  Dzięki temu, że twór ten jest bardzo elastyczny, sklejkę można też dowolnie modelować – wyginać i rozciągać, osiągając tym samym odpowiednie wzory i kształty. To sprawia, że pod wieloma względami jest ona lepsza, niż lite drewno.

Takie właściwości sprawiają też, że sklejkę bardzo często wykorzystuje się we wnętrzach. Dzięki arkuszom kupowanym w różnych grubościach i wymiarach, na przykład na stronie sklejka-krakow.pl, można tworzyć dekoracje, meble czy nawet różnego rodzaju zabudowy.

Wiele zalet sklejki i jej zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu

Nie tylko elastyczność stanowi o częstym wyborze sklejki przy aranżacjach wnętrz. Ten materiał odznacza się również wytrzymałością na ciężar, a jednocześnie swoistą lekkością. Wykazuje również niską przepuszczalność cieplną. Co więcej, przy procesie tworzenia sklejki używa się materiałów odnawialnych. Korzystanie z jej dobrodziejstw sprawia więc, że przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Zaletą sklejki jest również jej wszechstronne zastosowanie. Wykorzystuje się ją w zarówno w kwestiach czysto budowlanych, wykończeniowych, ale i remontowych czy projektowych. Dzięki jej wielu zaletom, z powodzeniem służy ona również przemysłowi lotniczemu, motoryzacyjnemu, a nawet stoczniowemu.

Powracając jednak do wyrobu mebli i kwestii aranżacyjnych, warto zapoznać się z pewnymi szczegółami późniejszego postępowania z tego typu produktami. Bo choć wyglądają one bardzo ciekawie i wprowadzają do mieszkania niecodzienny klimat, w większości wymagają jednak specjalnej pielęgnacji. Jeśli tą kwestię zaniedbamy, to z czasem meble ze sklejki mogą przestać prezentować się nienagannie. A przecież niewiele trzeba, by tak się nie stało. Należy tylko pamiętać o kilku zasadach…

Jak zachować meble ze sklejki w niezmienionym stanie?

Meble ze sklejki możemy zachować w idealnym stanie. Sposobem na ich zabezpieczenie będzie między innymi lakier, na przykład akrylowy. Dzięki niemu materiał nie będzie ciemnieć. Co więcej, całość stanie się bardziej odporna na ewentualne uszkodzenia, ścierania i wszelkiego rodzaju zarysowania. Takie rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza we wnętrzach dość nowoczesnych, na przykład loftowych, gdzie sklejka jako dekoracja stanowi sporą część wyposażenia.

loft

W sytuacji kiedy chcemy, aby nasze meble ze sklejki miały określony kolor – niebieski, czerwony, zielony czy fioletowy – możemy zdecydować się na odpowiednie farby. Dobrym pomysłem będzie tu też bejca do drewna. Ona również występuje w pełnej gamie kolorystycznej.

Samo czyszczenie mebli ze sklejki powinno natomiast odbywać się bez detergentów. Unikać trzeba środków przeznaczonych typowo do drewna, na przykład Pronto, oraz płynów, które w swym składzie mają alkohol, amoniak lub jakiegoś rodzaju chemiczne rozpuszczalniki. Jeśli sama woda nie poradzi sobie z zabrudzeniami, możemy ewentualnie pomóc sobie łagodnym środkiem, na przykład mydłem. Co więcej, zawsze trzeba mieć na uwadze fakt, że powierzchnie fornirowane nie mogą być ani natłuszczane, ani polerowane. Tego typu środki mogą zostawić na nich bowiem ślady, których później ciężko będzie się pozbyć.

Jak widać – choć meble ze sklejki mogą stanowić ciekawe aranżacje, o ich wygląd dbać trzeba w odpowiedni sposób, by służyły nam w niezmienionym stanie wiele lat. Z pewnością warto się jednak postarać i poświęcić temu trochę czasu.