Jak zaplanować malowanie ścian w domu?

Odświeżenie ścian to czynność, którą powtarza się średnio co 7-10 lat, a czasami nawet częściej jeśli podczas eksploatacji mieszkania dochodzi do pojawiania się większej ilości plam, przebarwień czy różnego rodzaju zacieków. Malowanie jest całkiem proste i przyjemne, ale żeby wykonać je odpowiednio należy się do tego odpowiednio zabrać. Remontowe Porady pokażą wam w jaki sposób malować ściany w domu. Zacznijmy od sprzętu.

Jakiego sprzętu potrzebuję do malowania ścian?

Lista nie będzie długa, ale z pewnością dobrze jest dobrze jej się przyjrzeć, gdyż bez odpowiednich narzędzi malarskich daleko „nie zajedziemy”. Przede wszystkim będziemy potrzebować farby. Lista marek oferujących swoje produkty jest wyjątkowo długa, my radzimy wybrać coś co znajduje się mniej więcej pośrodku lub nieco przed środkiem. Nie ma większego sensu inwestować w najdroższe farby, nie powinniśmy również kupować produktu najtańszego, gdyż w takim wypadku ryzykujemy, że malowanie trzeba będzie powtarzać częściej – będziemy mieli prześwity, zaś sama farba będzie po prostu odpadać i kruszyć się – zwłaszcza na kantach.

Dwubarwne malowanie ścian

Co do koloru farby – najlepiej udać się do mieszarni o poprosić specjalistę aby pokazał nam jak będzie wyglądał zamawiany kolor. Możemy dodatkowo dokupić pigmenty, dzięki którym jeszcze bardziej spersonalizujemy nasz wybór, dzięki czemu ściany będą rzeczywiście unikalne. Najpopularniejszy kolor to kolor biały, ale malowanie często obejmuje również lekkie barwy paletowe takie jak beż, pomarańcz, czerwień. Poza farbami potrzebujemy też pędzli, wałków, taśmy malarskiej, rozpuszczalnika w przypadku zrobieniu plam, tam gdzie tego nie chcemy, szpachelki do zdrapywania starej warstwy a także ubranie robocze, które pomoże nam przejść przez malowanie na spokojnie. Nie ma sensu brudzić nowych ubrań, lepiej założyć starą koszulkę i dresy, w których pracuje się wygodnie. Możemy też potrzebować drabiny oraz wałka na wysięgniku, który pomoże nam w malowaniu sufitów.

Przygotowanie do malowania

Wszystkie meble z pomieszczenia po prostu wynieśmy lub jeśli nie ma takiej możliwości przełóżmy je na środek i dokładnie przykryjmy folią po czym obklejmy taśmą, aby folia trzymała się mocno mebli, sprawdźmy czy nigdzie nie ma żadnej dziury, aby przypadkowa kropla farby nie pobrudziła ich. Zdejmijmy też lampy, żyrandole, zdejmijmy drzwi i wynieśmy wszelki inny sprzęt, tak aby ściany były gołe i gotowe do malowania. Jeśli pod spodem kryje się kilka starych warstw – warto je ściągnąć szpachelką, co jest zadaniem pracochłonnym i czasochłonnym. Jeśli nie będziemy ściągać starej farby weźmy miękki gruby pędzel puchowy i zdejmijmy kurz ze ścian, aby farba mogła dobrze przylegać. Teraz obklejmy kąty taśmą malarską aby zapobiec naniesieniu złego koloru na ścianę przylegają – np. wtedy gdy pomieszczenie będzie dwubarwne. Na podłodze oraz wszędzie tam, gdzie nie będzie znajdować się farba – np. przy dole podłogi warto położyć stare, duże rozkładowe gazety aby zapobiec przypadkowemu pojawieniu się tam farby. Teraz gdy wszystko jest zabezpieczone – pędzle w dłoń – i już można malować. Pamiętajmy o tym, aby nanieść dwie warstwy. Otrzymamy żywy kolor oraz długoletnią trwałość. Odwiedźcie http://pracewykonczeniowe24.pl aby przeczytać więcej porad na temat malowania Waszego domu oraz różnych powierzchni.