Jaka jest różnica pomiędzy architektem a artystą 3d?

Projektowaniem budynków zajmują się architekci, którzy tworzą całościowy szkic i plan oraz uczestniczą w czasie realizacji zlecenia.

Ich rola jest niezmiernie ważna i istotne jest, aby projektem zajęła się odpowiednia firma architektoniczna, która posiada doświadczenie i gwarantuje wysoką jakość swoich usług. Tylko odpowiednio wykwalifikowani architekci są w stanie stworzyć dobry projekt, który sprawi, że dany budynek będzie odpowiednio wykonany.

Nieodłączne są też usługi firm, które zajmują się wizualizacją trójwymiarową. Należy pamiętać, że firmy architektoniczne tworzą zlecenia w grafice dwuwymiarowej. Wizualizacje 3D pozwalają na zobrazowanie projektu i przedstawienie go w trójwymiarze. Umożliwia to naniesienie ewentualnych poprawek i zwizualizowanie wyglądu przyszłego budynku. Dzięki temu klient ma pewność, jak dany projekt będzie wyglądał w rzeczywistości. 

Architekt i grafik 3D powinni zatem współpracować i wspólnie zrealizować wizję przedsiębiorcy.

Architekt – co należy do jego obowiązków i kompetencji?

Architekt zajmuje się realizacją projektów, które zostały mu zlecone przez inwestora. Klient musi dokładnie przedstawić swoją wizję i schemat, który następnie zostanie przez projektanta odpowiednio wykonany i opracowany.

Architekci specjalizują się w różnych dziedzinach np. aranżacji wnętrz, planach zagospodarowania terenu lub zajmują się realizacją projektów budowlanych. Architekt budowlany, we współpracy z inżynierem, tworzy plan i zakres przyszłego budynku – jego ogólnej specyfiki, konstrukcji, instalacji elektrycznych i sanitarnych. Aby rozpocząć realizację zlecenia, architekt musi ustalić ze zleceniodawcą koszty projektu, a ponadto znać szczegóły związane z funkcjonalnością i tym, jak dany budynek ma wyglądać i jakie ma pełnić w przyszłości funkcje.

Na tym etapie podejmowane są decyzje, czy dane zlecenie jest możliwe do zaprojektowania i ustalane są ostateczne koszty.

Niezmiernie ważna jest rozmowa architekta z klientem, gdyż tylko odpowiednio przedstawiona wizja inwestora pozwoli na stworzenie dobrego konceptu. 

Następnie projektant przechodzi na etap pracy własnej – tworzy rysunki i szkice. Najczęściej architekci wykorzystują w tym celu specjalnie programy projektowe, które pozwalają na stworzenie całościowej koncepcji i siatki budynku. Architekt musi przygotować plan i dokładnie określić, jakie prace budowlane będzie trzeba wykonać.

Podczas realizacji zlecenia projektant dokładnie kontroluje etapy budowy i nadzoruje pracę wykonawców. Praca architekta jest zatem niezwykle wymagająca – jego głównym zadaniem jest całościowe opracowanie planu budynku, stworzenie odpowiednich szkiców oraz współpraca z klientem oraz firmą, która wykonuje dany projekt. Ważne jest, aby był on odpowiednio doświadczony i oferował świadczenie usług na najwyższym poziomie – tylko to jest gwarancją sukcesu.

artysta 3d

Grafik 3D – dlaczego warto, aby on także uczestniczył w tworzeniu projektu budynku?

Grafik komputerowy jest osobą, która zajmuje się opracowaniem i tworzeniem elementów wizualnych danego budynku. Tworzeniem wizualizacji trójwymiarowych zajmują się osoby, które ukończyły studia związane z grafiką – najczęściej są to informatycy lub absolwenci uczelni artystycznych.

Projektant 3D jest artystą, który tworzy, według własnej inwencji twórczej, projekty przestrzenne – kreuje trójwymiarowe modele, które powstają za pomocą połączonych linii tworzących siatkę. Graficy komputerowi pracują przy pomocy specjalistycznych programów informatycznych, których obsługa jest niezmiernie skomplikowana.

To właśnie grafik odpowiedzialny jest za stworzenie ogólnej koncepcji wyglądu budynku, okien, drzwi i przedstawieniu klientowi danego projektu w grafice 3D. Wizualizacja trójwymiarowa pozwala na ukazanie wyglądu budynku – jego elewacji i całościowej specyfiki.

Artysta 3D może przedstawić budynek z jego najmniejszymi detalami. Projekty te są niezmiernie realistyczne i pomagają architektowi w stworzeniu odpowiedniego planu i zarysu.

Można powiedzieć, że praca grafika i architekta wzajemnie się dopełnia i ważne, aby także projektant 3D uczestniczył przy tworzeniu konceptu. Projekty trójwymiarowe pozwalają tchnąć życie w szkic architekta – perfekcyjnie wizualizują jego zamysł, dzięki czemu klient może ujrzeć plan na własne oczy.

Projekty dwuwymiarowe mają swoje wady, gdyż są tylko rzutem budynku przedstawionym na płasko. Technika 3D pozwala na ukazanie projektu w przestrzeni i wizualizacji danej koncepcji, co jest niezmiernie ważne. Grafika trójwymiarowa pobudza zmysły, wywołuje emocje i wprawia w zachwyt – wszystko dlatego, że nie jest to płaski zarys, lecz coś dostrzegalnego i realistycznego. Dobrze wykonana wizualizacja budynku pozwala klientowi ujrzeć plan architekta na własne oczy, dzięki czemu daje mu pewność, że zlecenie jest odpowiednio zaprojektowane.