Jakich fachowców szukać, czyli korzystanie z usług budowlanych krok po kroku

Budowa domu, remont mieszkania czy wymiana dachu to tylko przykłady prac, które wymagają odpowiedniej organizacji, umiejętności i wiedzy, dlatego w wielu przypadkach konieczna jest pomoc fachowców. Jakość usług budowlanych jest niezwykle ważna, ale znalezienie właściwych osób, które są profesjonalistami w swojej branży, nie jest najłatwiejszym zadaniem. Warto jednak wiedzieć, komu zlecić wykonanie poszczególnych prac budowlanych, aby zyskać gwarancję, że dach zostanie odpowiednio położony, ściany domu będą proste, a instalacja wodno-kanalizacyjna nie stanie się w przyszłości źródłem poważnych kłopotów. Należy mieć świadomość, że wielu problemów można uniknąć, jeśli odpowiednie osoby zajmą się realizacją poszczególnych etapów prac budowlanych.

robotnicy

Praca i fachowcy, czyli kto odpowiada za realizację poszczególnych usług budowlanych 

Każdy, kto chce skorzystać z usług budowlanych, musi wiedzieć, jakich konkretnie fachowców potrzebuje. Powierzenie realizacji poszczególnych zadań odpowiednim osobom jest kluczowe, aby osiągnąć zamierzony cel na jak najwyższym poziomie. W związku z tym istotna jest wiedza na temat tego, kto odpowiada za konkretne prace. Na rynku usług budowlanych można zatem wyróżnić fachowców, którzy wykonują roboty:

 • dachowe i dekarskie,
 • ciesielskie,
 • murarskie i tynkarskie,
 • ziemne – wykopy,
 • zbrojarskie,
 • betonowe i żelbetonowe,
 • spawalnicze,
 • malarskie,
 • stolarskie,
 • impregnacyjne i antykorozyjne,
 • przy nawierzchniach,
 • wykończeniowe.

Wiedza o tym, kto świadczy poszczególne usługi budowlane, pozwoli sprawnie i dobrze zaplanować harmonogram prac. To z kolei przełoży się na efektywniejsza współpracę z fachowcami.

W jaki sposób zaplanować poszczególne prace budowlane przy dużej inwestycji

Oprócz wiedzy dotyczącej tego, kto odpowiada za poszczególne prace, duże znaczenie ma również kolejność szukania i zatrudniania fachowców. Jest to jednak istotne tylko wtedy, gdy konieczne staje się skorzystanie z kilku różnych rodzajów usług budowlanych, np. podczas budowy domu. W takim przypadku, w pierwszej kolejności najważniejsze jest zadbanie o roboty ziemne. Wykopy są wykonywane w celu budowy fundamentów i podziemia oraz dla instalacji, m.in. kanalizacyjnych i elektrycznych. Kolejną czynnością jest przygotowanie i zastosowanie szkieletów zbrojeniowych, które są niezbędne do stworzenia konstrukcji betonowych. Niemal równocześnie z fachowcami, którzy wykonują czynności zbrojarskie, realizowane są prace betonowe i żelbetonowe. Kiedy bryła budynku już powstanie, należy rozpocząć współpracę z cieślą, który przygotuje więźbę dachową, czyli konstrukcję potrzebną do dalszej pracy wykonywanej już przez dekarza. Ostatnimi etapami na placu budowy są roboty stolarskie, murarskie i tynkarskie, malarskie oraz wykończeniowe.

Planując budowę zawsze warto z pewnym wyprzedzeniem zadbać o zatrudnienie fachowców, którzy świadczą różnego rodzaju usługi budowlane. Ustalenie harmonogramu prac ma pomóc podczas ustalania kolejności robót i pojawiania się ekip na placu budowy, ale mimo tego, konieczne jest wcześniejsze zarezerwowanie terminów u fachowców. Dzięki temu można mieć pewność, że gdy jedna ekipa budowlana skończy swoją pracę, zaraz po niej pojawi się kolejna, odpowiedzialna za następny etap budowy.

Jak uniknąć współpracy z nieuczciwymi fachowcami?

Nierzetelni fachowcy to duży problem wielu inwestorów, którzy, zatrudniając ekipę budowlaną, są przekonani o jej profesjonalizmie. Jednak, zdecydowanie się na współpracę z całkowicie nieznaną firmą, która świadczy usługi budowlane, może skutkować niską jakością pracy. Dla uniknięcia rozczarowania i kłopotów, które mogą być efektem złej pracy budowlańców, warto zatrudniać ekipy polecone przez rodzinę czy znajomych. Rekomendacje są w takich przypadkach niezwykle cenne i pomocne. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z profesjonalnych serwisów ogłoszeniowych, na których znajdują się liczne informacje o rozmaitych usługach budowlanych. Za pośrednictwem portali można szybko i bez komplikacji zatrudnić sprawdzonych oraz rzetelnych fachowców. W tym celu warto odwiedzić stronę: http://oferia.pl/wykonawcy/budowa-remont/budowa.

Zbierając informacje na temat firmy budowlanej, należy dopytać o kilka elementów takich, jak: terminowość, solidność i dokładność oraz jakość wykonywanych prac.