Klimatyzacja do Twojego mieszkania

Dla wielu osób klimatyzacja od zawsze kojarzyła się z urządzeniami spotykanymi wyłącznie w sklepach, biurach i autobusach. Hałaśliwe i konsumujące energię wiatraki jeszcze kilka lat temu zupełnie nie odnajdowały klientów wśród właścicieli mieszkań czy domków jednorodzinnych. Dziś jednak, w miarę postępującego ocieplenia klimatu i jednoczesnego dążenia ludzi do poprawy komfortu życia, klimatyzacja przestaje być czymś nadzwyczajnym. I choć dla części populacji może wydawać się ona zbędnym wydatkiem, coraz więcej osób decyduje się na instalację klimatyzacji w miejscu zamieszkania. Dzięki postępowi technologii klimatyzatory to dziś proste i stosunkowo tanie urządzenia, które w szybki sposób pomogą schłodzić lub ogrzać pomieszczenie, podnosząc przy tym rachunków za prąd o kilkaset złotych miesięcznie. Rozważając jednak montaż instalacji klimatyzacyjnej, należy pamiętać o kilku istotnych elementach.

Jaką klimatyzację wybrać?

Decydując się na klimatyzację w domu należy liczyć się z szerokim wyborem urządzeń dostępnych na rynku. Choć pozwala to dobrać odpowiedni do swoich potrzeb system, różnorodność może przytłoczyć. Warto zatem zapoznać się z istniejącymi opcjami jeszcze przed wyborem producenta. Istnieją dwa podstawowe rodzaje klimatyzacji: SPLIT oraz klimatyzatory przenośne. Ta pierwsza to klasyczne urządzenie, którego jedna część znajduje się wewnątrz domu, a druga poza nim. Klimatyzatory te są zwykle ciche, efektywne i tańsze w utrzymaniu. Zaletą klimatyzatorów przenośnych jest jednak ich mobilność i możliwość ustawienia w dowolnym miejscu. Cecha ta jest wyjątkowo przydatna w mieszkaniach, których właściciel lub zarządca nie zgadza się na montaż klimatyzacji zewnętrznej.

Zalety klimatyzacji w mieszkaniu

Systemy klimatyzacyjne to technologia, którą od lat stosują właściciele biur i dużych sklepów. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość efektywnego chłodzenia przestrzeni latem oraz ogrzewania jej zimą. Dzięki postępowi technologicznemu, ogromne niegdyś klimatyzatory zostały dziś zastąpione przez urządzenia o znacznie mniejszych gabarytach i bardziej estetycznym wyglądzie. W efekcie doskonale nadają się również do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Nowoczesne klimatyzatory przypominają często wyglądem designerskie elementy wykończenia, a więc z powodzeniem można montować je w centralnych pomieszczeniach domu.

Klimatyzacja nie musi, wbrew powszechnej opinii, być przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia i częstych przeziębień. Odpowiednio dostosowana do pomieszczenia moc urządzenia oraz umiejętna eksploatacja klimatyzatora niesie za sobą wyłącznie plusy w postaci wychładzania pomieszczenia do poziomu temperatury idealnej.

klimatyzacja lg

Klimatyzacja LG (dostępna m.in. w http://klimasoft.pl) jest jedną z marek, które cieszą się największym zaufaniem konsumentów. 

Oszczędzanie, a klimatyzacja

Urządzeń służących do klimatyzacji mieszkań jest dziś na rynku mnóstwo. Niestety, jak w każdym przypadku jakość nie zawsze idzie w parze z ceną. Wiele osób decyduje się na tańsze, podstawowe urządzenia licząc, że im mniej zaawansowana technologia, tym mniejsze zużycie prądu. To duży błąd logiczny. Nowoczesne urządzenia z górnej półki są często połączone z aplikacją w smartfonie, dzięki której można kontrolować zarówno czas działania klimatyzatora, jak i ilość zużytej energii. Zamiast więc oszczędzać i kupować w ciemno, warto przyjrzeć się parametrom podawanym przez producenta i starannie przemyśleć zakup przed montażem klimatyzatora.

Kwestią istotną w kontekście oszczędzania jest klasa energetyczna urządzenia. Najwyższą klasą stosowaną w klimatyzatorach jest klasa A+++. Urządzenia te są bardzo efektywne i energooszczędne, a dodatkowo często posiadają manualny tryb oszczędzania energii. Warto pamiętać, że klimatyzator może być stosowany także do ogrzewania pomieszczeń, a parametry zużywanej energii w przypadku grzania i chłodzenia nie są identyczne. Kwestię tą należy wziąć pod uwagę wyliczając szacunkowe zużycie prądu przez klimatyzator.