Korzystaj z energii odnawialnej – panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne są często określane przyszłością polskiej energetyki. Jako że w perspektywie 15-25 lat pozwalają zaoszczędzić niemałe sumy pieniędzy za rachunki na energię elektryczną, są coraz chętniej wybierane jako optymalne rozwiązanie, pozwalające w pewnym stopniu na uniezależnienie się od podwyżek cen prądu.

Instalacja takich paneli nie jest zbyt tania, często więc istnieje możliwość skorzystania z dotacji bądź niskooprocentowanych kredytów, których czas spłaty to 15 lat, a oprocentowanie wynosi od 1 do 2% w skali roku. Na forach internetowych spotkać się można z opiniami, że fotowoltaika nie jest tak opłacalna, jak się wydaje. Owszem, istnieją przypadki, kiedy inwestowanie w panele słoneczne jest mało opłacalne. Warto zatem rozważyć wszystkie za i przeciw, zapoznać się z opiniami, zasięgnąć porady fachowców i dopiero wtedy podjąć decyzję.

Czym są i jak działają panele fotowoltaiczne?

Podstawowym zadaniem paneli słonecznych jest pobieranie energii z promieniowania słonecznego i zamienianie jej na prąd stały, który zaadaptowany będzie do wykorzystania w naszych domostwach. Panele słoneczne składają się z modułów, w tych zaś podstawowym elementem jest ogniwo, w którym przebiega cały proces. Ogniwo składa się z materiałów półprzewodnikowych, gdzie część ładunków posiada wartość dodatnią (dziury), a część ujemną (elektrony swobodne). Produkcja energii zachodzi jedynie wtedy, gdy na panel padają promienie słoneczne. Na skutek zachodzących w ogniwie fotowoltaicznym reakcji, dochodzi do zamiany promieniowania słonecznego na prąd stały.

instalacja fotowoltaicznaDo wyboru mamy dwie opcje instalacji: on-grid oraz off-grid. Pierwsza polega na tym, że jeśli panele wyprodukują akurat za dużo energii, to jej nadmiar oddawany jest do sieci energetycznej. Jeśli jest nam on w późniejszym czasie potrzebny, wówczas ów oddany nadmiar energii z powrotem pobierany jest z sieci. Przy takiej instalacji wykorzystywany jest licznik dwukierunkowy.

Druga opcja, off-grid, jest opcją bardziej niezależną od sieci energetycznej, gdyż nadmiar energii jest magazynowany w specjalnym akumulatorze. Metoda ta jest jednak spotykana stosunkowo rzadko ze względu na wysoki koszt. Jest także często opisywana jako mniej opłacalna, ze względu na stosunkowo małą pojemność akumulatora oraz jego krótką żywotność.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Sam montaż instalacji często jest opisywany jako niezbyt skomplikowany, być może z uwagi na rozbicie go na kilka mniejszych kroków. Zdecydować możemy się na zainstalowanie paneli zarówno na dachu, jak i na ziemi. Jednak, zwłaszcza w przypadku instalowania paneli na dachu (mają one swoja wagę), oraz z uwagi na to, że instalacja musi być wykonana solidnie, lepiej, żeby zrobili to fachowcy.

  • Pierwszy etap to badania wstępne. Ma on na celu ustalenie, czy mamy odpowiednie warunki do założenia instalacji. Sprawdza się m.in. stan techniczny dachu, dostępną powierzchnię oraz kąt nachylenia. Na podstawie zebranych informacji sporządzany jest kosztorys.
  • Montaż konstrukcji nośnej – czyli po prostu instalowanie szyn, do których podczepione będą panele słoneczne.
  • Montaż paneli. Ustawiane są one szeregowo, kable przeciągane są przez wszystkie panele. Zestyk dodatni jednego panelu łączy się z zestykiem ujemnym kolejnego. Pierwszy i ostatni panel łączony jest z inwerterem.
  • Instalacja inwertera. Jest to urządzenie, w którym zachodzi proces przemiany energii słonecznej w prąd stały. Trzeba pamiętać o tym, że posłuży on nam krócej niż same panele, gdyż stale rozgrzewa się do wysokich temperatur. Musi być umieszczony w dobrym miejscu, w bliskiej odległości od paneli.
  • Okablowanie. Wymaga dwóch głównych przewodów: przewodu DC oraz przewodu sieciowego. Pierwszy łączy inwerter z panelami, drugi łączy go ze skrzynką bezpieczników. Między ostatnimi elementami musi być zainstalowany ręczny wyłącznik obwodów.
  • Podłączenie do sieci. Należy wypełnić formularz, dostarczany do lokalnego dystrybutora energii elektrycznej. Jeśli instalacja nie przykraca 40 kW, jesteśmy podłączani do sieci na jego koszt. Potem pozostaje już tylko uruchomić instalację i korzystać z dobrodziejstw współczesnej technologii.

Instalacje fotowoltaiczne montowane we Wrocławiu to proekologiczna technologia, pozwalająca tworzyć prąd ze źródeł odnawialnych, co jest niewątpliwą zaletą. W poszukiwaniu fachowców, warto zgłosić się do firmy Innex Fotowoltaika, oferującej wysokiej jakości instalacje fotowoltaiczne oraz profesjonalny montaż.