Kotłownia w domu: jak zadbać o bezpieczeństwo?

Dobrej jakości instalacja grzewcza powinna być wykonana przez profesjonalną firmę, która posiada doświadczenie oraz kompleksową wiedzę z zakresu montażu pieców i innych urządzeń grzewczych. Aby zadbać o najwyższy poziom bezpieczeństwa, należy wybierać tylko produkty i piece najwyższej jakości, które cechują się niezawodnością oraz zastosowaniem najnowszych technologicznie rozwiązań.

Wyroby tej klasy są nie tylko estetyczne, ale także niezawodne i trwałe. Decydując się na montaż kotłowni w domu, warto zadbać o bezpieczeństwo, ponieważ w przypadku błędnie wykonanych instalacji, może dojść do tragedii i zagrożenia dla życia człowieka.

Jak powinna wyglądać kotłownia?

Miejsce, w którym znajduje się piec oraz wszelkie urządzenia i przewody grzewcze, powinno być odpowiednio zabezpieczone przed oddziaływaniem innych substancji – szczególnie gazu, ponieważ w przypadku nieszczelności mogłoby dojść do wybuchu. Kotłownia domowa powinna być także wyposażona w profesjonalny system wentylacji, który odprowadzi wszelkie zanieczyszczenia powietrza oraz ciepło, które może być wytwarzane przez sam piec w nadmiarze.

W kotłowni domowej nie powinno znajdować się żadne zbędne urządzenie, nie mające związku z pracą systemu grzewczego, oraz żadne substancje łatwopalne!

Warto także mieć na uwadze, aby montować kotły tylko renomowanych marek oraz od producentów udzielających gwarancji na swoje produkty. Przy montażu należy korzystać z profesjonalnych firm zajmujących się tego typu pracami, ponieważ tylko odpowiednio wykonana instalacja ma prawo działać prawidłowo oraz przede wszystkim – bezpiecznie. Dobrym rozwiązaniem jest także odpowiednie uszczelnienie pomieszczenia kotłowni wraz z doprowadzeniem systemu wentylacyjnego. Bezpośrednio od pieca powinny wychodzić przewody, które poprowadzone są po całym budynku w celu doprowadzenia ogrzewania do każdego z pomieszczeń. 

wybór kotła

Wybór kotłów, które umieszczone zostaną w przydomowej kotłowni, powinien zostać uprzednio skonsultowany ze specjalistą.

Jak dbać o prawidłowy stan kotłowni i pieca?

Aby zapewnić jak najdłuższą, bezawaryjną pracę systemu grzewczego, należy przede wszystkim pamiętać o okresowych kontrolach działania wszelkich podzespołów. Warto także wiedzieć, że należy utrzymywać porządek wokół pieca oraz dbać o to, aby żadne niepożądane elementy nie przedostawały się do systemu grzewczego. Współpracując z profesjonalną firmą monterską, zajmującą się ogrzewaniem, można mieć pewność, że instalacja zostanie zamontowana w prawidłowy sposób, co pozwoli na jej odpowiednie oraz bezawaryjne działanie przez bardzo długi czas.

Nowoczesne rozwiązanie dają także możliwość kontroli stanu technicznego za pomocą komputera – także zdalnie. Dzięki temu serwisanci mogą mieć stały zdalny dostęp do parametrów pieca oraz jego ewentualnej korekty. 

Dlaczego bezpieczeństwo kotłowni jest tak ważne?

Prawidłowe działanie kotłowni to nie tylko pewność, że ogrzewanie będzie wydajnie działać i zapewniać ciepło w budynku. Jest to także związane bezpośrednio z bezpieczeństwem domowników, ponieważ nawet najmniejsze odchyły w działaniu pieca bądź jego nieszczelności, mogłyby doprowadzić do wybuchu i tragedii. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że piec ogrzewający powinien znajdować się w przeznaczonym do tego pomieszczeniu, tak aby osoby nieuprawione oraz dzieci nie miały do niego dostępu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ są to urządzenia niezwykle czułe, a niepoprawne ustawienie parametrów mogłoby w najlepszym razie doprowadzić do ich uszkodzenia i konieczności serwisu.

Kotłownia a wymogi BHP

Kotłownia powinna spełniać wszelkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa oraz wymogów BHP. Kotłownie w Krakowie projektowane są tak, aby dodatkowo zadbać o aspekt ekologii. Należy pamiętać także o prawidłowym obiegu powietrza w takich pomieszczeniach. W tym celu warto pomyśleć o instalacji profesjonalnego systemu wentylacji w całym mieszkaniu, który sprawdzi się także w przypadku np. wystąpienia pożaru. Odpowiednia instalacja wentylacyjna pozwala zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia na terenie całego obiektu.

Warto także pamiętać, że kotłownia powinna być zamykana za pomocą drzwi antypożarowych, ponieważ w razie wystąpienia wybuchu pozwolą one w znacznym stopniu zatrzymać jego skutki, aż do przyjazdu służb ratunkowych. Są to jednak bardzo skrajne sytuacje, które zazwyczaj nie mają miejsca – szczególnie jeśli instalacja grzewcza montowana jest przez profesjonalną firmę i wykwalifikowanych pracowników posiadających doświadczenie w tego typu pracach. Jak widać bezpieczeństwo kotłowni jest najważniejsze, dlatego nie warto oszczędzać na nowoczesnych rozwiązaniach oraz systemach bezpieczeństwa, które zapewniane są przez producentów pieców grzewczych.