Meble na wymiar – jak wygląda zgłaszanie reklamacji?

Polacy coraz częściej decydują się na zakup mebli na wymiar i to nie tylko do kuchni, czy korytarza, ale również garderoby, sypialni, pokoju dziecięcego i salonu. Ich zaletą jest dopasowanie do potrzeb klienta i indywidualizm. To doskonałe rozwiązanie w pomieszczeniach, w których zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Meble na wymiar nie należą do najtańszych. Nie każdego na nie stać. Niestandardowe kształty, czy elementy tego rodzaju rozwiązań powodują, że nie kupi się takich w sklepie, gdyż dedykowane są do konkretnej przestrzeni i aranżacji. Jednak czasami okazuje się, że nie zostały one wykonane zgodnie z zamówieniem. Co w takiej sytuacji może zrobić klient?

Jak wygląda składanie reklamacji za wadliwie wykonane meble na wymiar?

W przypadku wykonania mebli na wymiar niezgodnie z umową klient ma prawo żądać od przedsiębiorcy wykonania poprawek w taki sposób, aby zamówienie zostało zrealizowane prawidłowo. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie terminu wprowadzenia poprawek. W przypadku braku reakcji ze strony producenta klient ma prawo odstąpienia od umowy. W tym celu składa stosowne oświadczenie. Innym rozwiązaniem jest powierzenie wykonania poprawek innemu producentowi, ale na koszt tego, który wykonał meble niezgodnie z umową. Klient ma również możliwość złożenia reklamacji. W przypadku braku porozumienia między zamawiającym a wykonawcą mebli spór można rozwiązać przed sądem polubownym, który funkcjonuje przy Inspekcji Handlowej lub sądem powszechnym. W celu uzyskania porady klient może zadzwonić na infolinię konsumencką, gdzie doradcy za darmo udzielają pomocy. Odpowiednią osobą do udzielenia wsparcia w sytuacji nierzetelnego producenta mebli na wymiar jest powiatowy rzecznik konsumentów, który nie tylko udzieli porady prawnej, ale również może reprezentować klienta w sporze z  firmą meblarską, a także złożyć propozycję polubownego załatwienia sprawy. W ostateczności sporządzi pozew do sądu. 

Dlaczego warto wybrać profesjonalnego i zaufanego projektanta mebli na wymiar?

Wynajęcie profesjonalnego projektanta mebli staje się koniecznością, gdyż czynność ta wymaga fachowej wiedzy i umiejętności. Wbrew pozorom jest to skomplikowane zadanie. Kompleksowy projekt umeblowania wnętrza wykonany przez architekta wnętrz to oszczędność nie tylko czasu, finansów, ale również stresu i nerwów. Profesjonalista gwarantuje wykonanie aranżacji na najwyższym poziomie, zgodnie z życzeniem klienta, jego potrzebami i możliwościami finansowymi, a także uwarunkowaniami wnętrza. Niektóre biura projektowe oferują nie tylko projekt mebli i całego wnętrza, ale także pełne wykonawstwo oraz najniższą cenę materiałów wykończeniowych. Dzieje się tak dzięki współpracy z wykonawcami i stolarniami, co gwarantuje wykonawstwo na najwyższym poziomie, bez konieczności reklamowania mebli. Architekt wnętrz pomoże uniknąć wielu kosztownych pomyłek. Dobierze odpowiednie materiały, aby były odporne na intensywne użytkowanie, co jest szczególnie istotne w przypadku mebli kuchennych, czy do korytarza. W związku z tym obawy o duży wydatek związany z wynajęciem architekta wnętrz do zaprojektowania mebli okaże się niewielką kwotą, biorąc pod uwagę jego nakład pracy i ewentualne koszty ponoszone na wprowadzenie poprawek w przypadku realizacji niezgodnej z umową. 

meble

Czym kierować się przy wyborze projektanta, aby uniknąć reklamacji?

Podstawowym kryterium, którym powinien klient kierować się przy wyborze projektanta mebli są jego kwalifikacje i doświadczenie. Stanowi to podstawę zaufania między profesjonalistą, a osobą zamawiającą usługę. Osoba kompetentna i fachowa potrafi stworzyć projekt zgodny ze sztuką, zapobiegnie pojawieniu się jakichkolwiek problemów zarówno na etapie koncepcyjnym, jak i podczas fazy realizacyjnej, czyli produkcji mebli. Poza tym gwarantuje wykonanie w terminie zlecenia i pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów. Niezwykle istotną sprawą jest umiejętność słuchania klienta i realizowania jego wskazówek. Celem jest bowiem uzyskanie produktu, który jest zgodny z jego potrzebami. Profesjonalny projektant służy pomocą, fachową wiedzą, co pozwala mu proponować klientowi rozwiązania zgodne z jego wyobrażeniami o aranżacji wnętrza. 

Gdzie można znaleźć firmę zajmującą się projektowaniem mebli na wymiar w Bydgoszczy?

Klienci zainteresowani współpracą z firmą zajmującą się projektowaniem mebli na wymiar w Bydgoszczy mogą skorzystać z zasobów internetu. Każda z nich na stronie prezentuje swoją ofertę, projekty, a także ich realizacje. Pojawiają się tam również informacje na temat sposobu kontaktu w celu omówienia założeń projektu.