Na co zwrócić uwagę przy wyborze domku na narzędzia ogrodowe?

Domek ogrodowy, jako miejsce, w którym składujemy narzędzia, jest niezbędnym elementem małej architektury. Można w nim przechowywać nie tylko narzędzia ogrodnicze, ale także kosiarki, meble ogrodowe oraz grilla.

domki na narzędzia ogrodowe

Posiadanie takiej konstrukcji na działce jest gwarancją utrzymania porządku i estetycznego wyglądu obejścia. Rynek oferuje domki na narzędzia ogrodowe wykonane z różnych materiałów. Najczęściej wykonuje się je z drewna, tworzywa sztucznego oraz blachy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domku ogrodowego?

Podstawowym kryterium, jakim powinniśmy kierować się, wybierając domek ogrodowy, jest jego rozmiar, materiał z jakiego został wykonany, konstrukcja, czyli wyposażenie w okna lub ich brak, rodzaj drzwi, za pomocą których będzie otwierany, a także dodatkowe wyposażenie domku oraz estetyczny wygląd, ponieważ jako część małej architektury ogrodowej powinien być również elementem dekoracyjnym. 

Rozmiar domku ogrodowego

Domki ogrodowe to najczęściej niewielkie budowle o dwuspadowym dachu, postawione na równej i twardej nawierzchni wylewki betonowej lub bruku. Ich wielkość powinna być uzależniona od wielkości działki, ale także od potrzeb jego użytkownika. Do niedużego ogrodu właściwym wyborem będzie niewielka konstrukcja, nie zajmująca nazbyt dużo miejsca. Na dużej działce można sobie pozwolić na postawienie większej budowli. O jego wielkości powinien także decydować rodzaj przechowywanego sprzętu. Jeśli planujemy umieścić w nim tylko narzędzia, to niewielki domek w zupełności spełni swoje zadanie. Natomiast umieszczenie w nim mebli ogrodowych wymaga zakupu większego domku, gdyż zwyczajnie do małego się nie zmieszczą. Przed decyzją o wyborze produktu o odpowiedniej powierzchni należy uwzględnić wielkość przedmiotów, które planujemy w nim umieścić. 

Materiał na domek ogrodowy

Rynek oferuje domki ogrodowe z drewna, tworzywa sztucznego oraz blachy. Produkt wykonany z drewna uchodzi za najbardziej estetyczny, ale i najdroższy. Dla podniesienia jego trwałości należy pamiętać o impregnacji drewna, aby nie został zniszczony przez deszcz, śnieg, czy mróz, ale również nie utracił walorów estetycznych.

domek narzędziowy

Domki blaszane podobnie jak z tworzywa sztucznego są odporne na działanie warunków atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg, grad, niskie temperatury, czy promieniowanie UV. Nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych oprócz umycia co jakiś czas dla zachowania estetycznego wyglądu. Zachowują swój pierwotny wygląd przez wiele lat i doskonale służą użytkownikom. Producenci oferują domki ogrodowe z blachy, która doskonale imituje drewno, dlatego obawy o estetykę ich wyglądu są nieuzasadnione. Kolor złotego dębu czy ciemnego orzecha zadowoli nawet bardzo wymagających klientów. Wykonywane są z najwyższej jakości materiałów, cechujących się wyjątkową trwałością. Zaletą tego typu produktu jest przystępna cena i szybki oraz nieskomplikowany montaż. Lekkość konstrukcji pozwala na przenoszenie domku w inne miejsce. Należy pamiętać przy zakupie domku ogrodowego z blachy o odpowiednim przygotowaniu podłoża.

Konstrukcja domku ogrodowego

Konstrukcja domku ogrodowego jest niezwykle prosta. Mogą posiadać okna lub być ich pozbawione, zwłaszcza jeśli jest to niewielki domek przeznaczony tylko do przechowywania narzędzi ogrodniczych. Do wnętrza prowadzą pojedyncze lub podwójne drzwi, które, w przypadku większego domku, pozwalają wnieść do jego wnętrza meble ogrodowe. Lekkość konstrukcji umożliwia jego przeniesienie zgodnie z życzeniem użytkownika w inne miejsce. Mogą być również wyposażone w wiaty do przechowywania drewna. 

Wybierając domek na narzędzia ogrodowe warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak: rozmiar, materiał, konstrukcja, dodatkowe wyposażenie oraz estetyczny wygląd.