Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi tarasowe?

Piękny dom z tarasem to marzenie wielu osób. Wygodne i funkcjonalne drzwi tarasowe to warunek komfortowego korzystania z dodatkowego metrażu na świeżym powietrzu. Dzisiejsze drzwi spełniają wiele warunków. Stosowane rozwiązania zapewniają aranżację bliską naturze, co cechuje się przede wszystkim dużymi, przeszklonymi oknami, dającymi szeroką panoramę krajobrazową. Muszą też zapewniać wysokie standardy bezpieczeństwa, mogą być wyposażone w dogodne rozwiązania techniczne oraz inne, ważne udogodnienia. Na co zatem dokładniej zwrócić uwagę?

Drzwi tarasowe- funkcjonalność i komfort użytkowania

Drzwi tarasowe dawnego typu, czyli z progiem, odchodzą dziś w zapomnienie. Można obecnie pożegnać się z potknięciami w progu, stłuczonymi palcami i dyskomfortem dla osób starszych i niepełnosprawnych. Czy wybranie systemu bezprogowego oznacza, że drzwi tarasowe będą łatwiejszym celem dla włamywaczy? Niekoniecznie, lecz o tym za chwilę. Wygodne drzwi tarasowe nie powinny sprawiać problemu podczas otwierania. I tu pojawia się pytanie, na jaki zdecydujemy się system. Główne systemy to PSK oraz HST. W pierwszym z wymienionych systemów najpierw musimy okno uchylić, a dopiero potem przesunąć po ruchomej szynie.

Z kolei system HST, o wiele bardziej polecany przy dzieciach i osobach starszych, gdyż próg praktycznie licuje z podłogą, znacznie ułatwia przemieszczanie się osobom poruszającym się na wózku. Innym udogodnieniem jest montowanie systemów typu Silent Close, dzięki czemu nie będziemy nikomu przeszkadzać hałasem wywołanym przez zamykanie drzwi. Ciekawą ofertę przedstawia firma HALUPCZOK-STOLARSTWO, gdyż proponowane rozwiązania sugerują wykluczenie rozwiązań z zastosowaniem progów tworzących jedynie zbędną i niekomfortową barierę.

Innym rozwiązaniem, pomagającym podnieść poziom komfortu użytkowania, jest zastosowanie współczesnej technologii w zakresie automatycznego otwierania. Panele dotykowe, piloty to duże udogodnienie, gdyż można otworzyć drzwi, nawet nie ruszając się z miejsca. Może podnieść to poziom bezpieczeństwa domowników, gdyż można zastosować klawiaturę kodową, czytnik linii papilarnych, dzięki czemu nikt niepowołany nie dostanie się do środka. Pojawia się jednak pytanie…

Czy drzwi tarasowe rzeczywiście są bezpieczne?

Wydawałoby się, że wystarczy zbić szybę i już. Niekoniecznie. Duże szyby, w połączeniu z brakiem możliwości skrycia się na podwórku daje złodziejowi poczucie bycia obserwowanym. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na instalację systemu automatycznych rolet antywłamaniowych, możemy spać spokojnie, gdyż złodziej raczej nie ma z nimi szans. Dobrym pomysłem są mechanizmy, które uniemożliwiają podważenie okna, czujnik ruchu z alarmem lub systemy chroniące klamki przed rozwierceniem, klamki na klucz dzięki czemu, nawet jeśli włamywacz wytnie dziurę w szybie, to i tak nie otworzy klamki.

„Jeśli zaś chodzi o inne aspekty bezpieczeństwa, nowoczesne systemy automatycznego otwierania i zamykania posiadają również inne zalety. Dobrym przykładem jest zatrzymanie się przed napotkaną przeszkodą i cofnięcie się drzwi na szerokość 10 cm.”

Inne aspekty tarasowych drzwi

Dobrze jest pamiętać o dostosowaniu drzwi zewnętrznych do wszystkich aktualnych potrzeb swoich i pozostałych domowników, gdyż po zakończeniu procesu montażowego wprowadzenie dodatkowych udogodnień czy zabezpieczeń nie będzie już możliwe. Zatem przemyślmy też kwestię wentylacji pomieszczenia. Współczesne rozwiązania zapewniają opcję wietrzenia pomieszczenia, nawet gdy drzwi są zamknięte i zabezpieczone przed intruzami. Wszystko dzięki wysuniętym listwom zapewniającym przepływ powietrza.

Zatem, jeśli myślimy o wygodnych rozwiązaniach w duchu nowoczesności, warto rozważyć oferowane obecnie systemy drzwi tarasowych, które są nie tylko wygodne, ale i bezpieczne.