Najczęściej używane rodzaje kluczy warsztatowych

Klucze warsztatowe przydadzą się w każdym domu. Nie jest to narzędzie, którym mogą posługiwać się wyłącznie specjaliści czy miłośnicy majsterkowania. Każdy w końcu staje przed wyzwaniem sięgnięcia po klucz warsztatowy, na przykład w przypadku cieknącego kranu czy obluzowana śrubki w domowym sprzęcie. Wśród najczęściej używanych kluczy warsztatowych należy wyróżnić następujące:

Klucze płaskie

Najbardziej klasyczny model kluczy, który dostosowany jest do ślub o sześciokątnych łbach. Przyda się do lekkich prac. Sprawdza się w przypadku łatwo dostępnych miejsc. Występują w różnych rozmiarach, z których najpopularniejsze to 8, 10, 11 i 13. Klucze te mogą mieć też formę dwustronną, która oznacza, że klucz ma dwa różne rozmiary na przeciwnych końcach.

Klucze oczkowe

W porównaniu do kluczy płaskich sprawdzą się również w miejscach trudno dostępnych. Charakteryzują się specjalnym otworem na łeb śruby. Mogą występować w wersji prostej bądź otwartej.

klucze warsztatowe
Klucze nasadowe

W tym przypadku otwór na głowicę śruby jest osadzony na pokrętle.

Klucze nastawne

Rodzaj kluczy, który umożliwia pracę na śrubach o różnych rozmiarach, ponieważ możliwe jest zmienienie rozstawu szczęk klucza. Wśród tych kluczy znajduje się popularny klucz francuski, którego wygląd przypomina młotek.

Klucze z grzechotką

Są pomocne dla osób słabszych. Nie wymagają dużego użycia siły, a podczas ich stosowania wydają typowy dla nich dźwięk grzechotania.

Klucze imbusowemężczyzna trzymający klucz warsztatowy

Posiadają charakterystyczną budowę litery „L” i sześciokątny kształt. Znajdują często zastosowania przy skręcaniu mebli.

Klucze hakowe

Stosowane są najczęściej do skręcania/odkręcania rur. Są niezbędnym narzędziem hydraulika. Charakteryzują się zakończeniem w postaci haka i stosunkowo dużym ciężarem.
Do innych często używanych kluczy zaliczyć można jeszcze klucze dynamometryczne, fajkowe czy rurowe. Zapoznając się ze specyfiką kluczy warsztatowych sami możemy ocenić, które z nich mogą okazać się przydatne w naszym domu i warto będzie wyposażyć nimi swój domowy warsztat. Dobrej jakości narzędzia możemy znaleźć w sklepie Queen Tools.