Niezbędnik majsterkowicza – co powinno znaleźć się w zestawie narzędzi warsztatowych?

Klucze, obcęgi, śrubokręty, wkłady do bitów… czyżbyś był właśnie zajęty sporządzaniem listy zakupów do swojego warsztatu? Jeśli jesteś doświadczonym majsterkowiczem, zapewne poradzisz sobie bez problemu. Co jednak jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z narzędziami i przydałaby się mała porada?

Jakie klucze mogę być Ci przydatne w naprawach? Jaki śrubokręt będzie dobry? Poniżej przykładowe narzędzia, które mogą skutecznie pomóc Ci w Twoich naprawach, czyniąc je szybszymi, sprawniejszymi i zapewniając długotrwały efekt. 

Narzędzia współczesnego majsterkowicza – w co warto się zaopatrzyć?

Klucze

Wyróżniamy klucze płasko oczkowe, imbusowe lub do podbijania. Do czego służą każde z nich? 

Klucze płasko oczkowe to dosyć uniwersalne rozwiązanie przy odkręcaniu śruby. Z jednej strony mamy część szczękową, która dobrze sprawdza się przy łatwiej dostępnych miejscach. Z kolei część oczkowa lepiej sprawdza się w miejscach trudno dostępnych, choćby dlatego, że nie ześlizguje się ona ze śruby tak łatwo. 

Dobre klucze, niezależnie od rodzaju, wyprodukowane są np. ze stali chromowanej, co chroni je przed korozją. Warto zwrócić uwagę na cechę dodatkową klucza, taką jak odchylenie, np. części oczkowej od podstawy klucza. Ułatwia to w niektórych sytuacjach założenie go na trudniej dostępną śrubę.

Klucze imbusowe to małe, niepozorne narzędzia, które dobrze sprawdzą się w pracach wymagających nieco większej precyzji. Szczególnie przydają się one rowerzystom np. przy regulowaniu sprężyn lub siodełka, czy też kierownicy. Zatem, jeśli w swoim warsztacie często naprawiasz rowery lub wykonujesz inne precyzyjne prace, koniecznie zaopatrz się w dobrej jakości klucze imbusowe np. ze stali chromowanej w różnych rozmiarach.

Klucze do podbijania na ogół wykorzystywane są w przemyśle ciężkim choćby ze względu na dużą wytrzymałość. W przypadku warsztatu prywatnego również mogą się przydać np. w walce z zardzewiałą śrubą. Wyróżniamy klucze oczkowe i płaskie. Klucze te charakteryzują się krótką rękojeścią i wspomnianą już dużą wytrzymałością mechaniczną. 

zestaw kluczy King Tony

Nie musisz kupować wszystkiego osobno. Zdecyduj się na zestaw narzędzi warsztatowych i zyskaj wszystkie niezbędne narzędzia do warsztatu.

Bity i wkłady do bitów

Bity do wkrętarek i dopasowane do nich wkłady to narzędzia, które ulegają dość szybkiemu zużyciu. Często popełniamy błąd, nie sprawdzając dokładnie, z jakim rodzajem bitów mamy do czynienia i czy pasuje on do wkładu bitowego. Oprócz sprawdzenia dopasowania zwracamy również uwagę na to, czy bit, który chcemy kupić, jest przeznaczony do pracy z materiałami twardymi czy też miękkimi. Zdarza się również, że dany bit będzie współpracował tylko z określonymi z góry materiałami. 

Obcęgi

Ich najczęstsze zastosowanie to wyciąganie gwoździ czy też przecinanie drutu. Mogą służyć również do ściągania izolacji. W dobrych modelach istnieje możliwość dopasowania szerokości rozstawienia szczęk do grubości izolacji. Jeśli masz często do czynienia z pracą przy rurach, zainteresuj się szczypcami nastawnymi. Doskonale pomogą one przy pracach monterskich i hydraulicznych. Dobrej jakości modele wyposażone są w mechanizmy, dzięki którym można zablokować rozstawienie na odpowiedniej szerokości, dzięki czemu nie ulegnie ono nagłemu obluzowaniu podczas pracy. 

Śrubokręty

Żaden warsztat nie obejdzie się bez wkrętaków, czyli popularnie nazywanych śrubokrętów. Pamiętamy o tym, by dobierać je dokładnie do rodzaju wkrętu – nie może być luzu. Wyróżniamy głównie śrubokręty płaskie (do nacięć poprzecznych) i krzyżakowe (do nacięć krzyżowych), chociaż zdarzają się również śrubokręty przeznaczone jedynie do określonych rodzajów wkrętów, np. z dodatkowymi nacięciami.