Nowoczesne materiały budowlane

Remont domu jest tak samo ważny jak jego budowa od podstaw. Należy użyć najlepszych materiałów by prace były trwałe, bez konieczności wprowadzania poprawek. Chodzi też o budżet na prowadzone prace. Najlepiej, jeśli wszystkie wydatki związane z zakupem materiałów i ekipą remontową zamkną się w określonej kwocie. Dlatego brak poprawek jest tak ważny.

Jeśli chodzi o najlepsze materiały to z pewnością można do nich zaliczyć kotwy chemiczne. Można je stosować do różnych prac, są trwałe i wygodne w użyciu. Ich zaletą jest też to, że znacząco różnią się od kołków rozporowych.

Właściwości kotwy chemicznej

Tradycyjne kołki działają w oparciu o siły rozporowe powstałe podczas umieszczenia elementu w otworze. Korzystając z takiej metody w podłoży wytwarza się napięcie, które może być niekorzystne i prowadzić do pęknięć. Używając kotwy chemicznej nie ma takiego zagrożenia. Wykorzystuje ona tak zwaną siłę adhezji. Powstaje przez połączenie ze sobą dwóch substancji, żywicy i utwardzacza. Żywica działa na łącznik i podłoże zarazem, gdy klej zaschnie połączenie staje się trwałe.

Kotwy chemiczne występują w pojemnikach ze specjalnym dozownikiem, przez co ich stosowanie jest niezwykle łatwe (sprawdź).  Należy wstrzyknąć zawartość do wcześniej przygotowanego otworu. Przygotowanie polega na dokładnym wyczyszczeniu otworu. Pozostawiony wewnątrz pył może osłabić mocowanie. Kotwienia dokonuje się w momencie, gdy klej uzyska jednolity kolor.

Kiedy stosować kotwy chemiczne?

Kotwy chemiczne można stosować do wykonania mocowań w różnych typach podłoża. Mogą to być:

  • Powierzchnie pełne mocne takie jak beton,
  • Pełne słabe jak na przykład cegła, beton komórkowy
  • Podłoża z pustkami na przykład cegła dziurawka, pustaki

Kotwy przydają się podczas remontów, kiedy podłoże jest zniszczone. Można je stosować do słabych powierzchni o zmniejszonej stabilności. Sprawdzają się również blisko krawędzi podłoża, tam gdzie zastosowanie tradycyjnych kołków może grozić pęknięciami lub pokruszeniami. Mogą też być stosowane do mocowania stalowych konstrukcji słupów, barier ochronnych, maszyn i urządzeń. Ich zastosowanie jest trwałe i przydatne w miejscach gdzie należy chronić podłoże przed dostaniem się wilgoci. Gwarantują szczelność poprzez sklejanie uszkodzonych podczas wiercenia warstw izolacyjnych.

Właściwe narzędzia do remontu

kotwa chemicznRemont to spora inwestycja, najlepiej jest, gdy nie trzeba dokładać do zaplanowanego budżetu. Można to osiągnąć zakupując najlepsze dostępne materiały i dobrą ekipę. Dzięki temu nie będą konieczne żadne poprawki.

Do najlepszych materiałów zaliczają się kotwy chemiczne. Przede wszystkim są trwałe i mają wiele zastosowań. Nadają się do stosowania na zniszczonym podłożu o mniejszej stabilności. Można też ich używać w pobliżu krawędzi powierzchni w celu zabezpieczenia się przed pęknięciami. Dodatkową zaletą jest ochrona przed dostawaniem się wilgoci do wnętrza otworu.