Nowoczesne systemy ogrzewania domu

Jak dobrze ogrzać dom? Chociaż jest to pytanie, które stawiają sobie wszyscy ludzie wprowadzający się do nowej przestrzeni, co jakiś czas pojawiają się całkowicie nowe odpowiedzi. Na rynku znajdują się aktualnie bardzo różne rozwiązania, jeśli chodzi o systemy grzewcze i dzięki temu można wybrać taki system, który najbardziej Ci odpowiada i który najlepiej pasuje do danego domu. W tym artykule piszemy o nowoczesnych systemach ogrzewania domu, dlatego, jeśli szukasz aktualnie stosowanych rozwiązań, zapraszamy do lektury.

Jak wybrać system ogrzewania?

Czasy ogrzewania budynków węglem kamiennym dobiegły już końca w znacznej większości zabudowań, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej nowych rozwiązań, które muszą w jakiś sposób zapewnić ciepło mieszkańcom danego domu. Wybierając system ogrzewania, warto kierować się przede wszystkim tym, aby system ten dobrze pasował do danego miejsca. Dobrze jest zapytać specjalistę, czy też właściciela budynku o wszelkie przeciwwskazania do zamontowania wybranego systemu grzewczego w danym miejscu, aby nie tracić czasu ani pieniędzy na zakup czegoś, czego nie będziesz w stanie użyć.

Oczywiście niezbędna jest również wygoda użytkowania, a więc przez zakupem jakiegoś systemu, zorientuj się, jak działają poszczególne propozycje, aby wybrać taki, który będzie idealny do Twojego stylu życia i oczekiwań. Wybór systemu ogrzewania zależy również od tego, w jaki sposób wpływa on na środowisko naturalne, a także ile kosztuje używanie go.

Grzewcze płyty fundamentowe

Pierwszym systemem, o którym koniecznie trzeba wspomnieć, są coraz popularniejsze grzewcze płyty fundamentowe. Jak sama nazwa wskazuje, płyty te znajdują się w podłodze, czyli w fundamencie danego budynku. W środku całej instalacji są obecne rury z powietrzem oraz agregat grzewczy z wentylatorem. Zastosowanie takich płyt ma bardzo wiele zalet. Pierwszą z nich jest to, że na płycie można z łatwością ułożyć kolejne warstwy podłóg, dlatego z perspektywy budowania domu jest to niezwykle wygodne i bezproblemowe.

Płyty grzewcze wyróżniają się również tym, że są bardzo długo ciepłe, dlatego, nawet jeśli wyłączysz ogrzewanie, nie oznacza to, że w pomieszczeniach nagle zrobi się zimno. Dużą zaletą płyt jest również to, że znajdują się właśnie w podłodze – nie zajmują zatem miejsca w każdym pokoju w domu, co oznacza, że możesz zaaranżować pomieszczenia w wybrany sposób bez potrzeby rezerwowania miejsca dla kaloryferów czy grzejników.

Ekogroszek, czyli opał ekologiczny

Choć węgiel nie jest już polecanym materiałem do ogrzewania, to jak najbardziej popularny i stosowany jest ekogroszek, czyli pozostałość po tym węglu. Kawałki ekogroszku przypominają węgielne kamyczki, ale różnią się od pierwotnego surowca tym, że mają bardzo mało siarki, dzięki czemu są znacznie bardziej ekologicznym materiałem do ogrzewania. Oprócz tego ekogroszek pozostawia bardzo mało popiołu, a spalany jest w piecu retortowym.

Elegancki kominek

Do nowoczesnych rozwiązań należą również kominki, bo choć były przecież w domach poprzednich pokoleń, wśród najnowszych rozwiązań znajdują się nowoczesne propozycje. Główną różnicą pomiędzy nimi a tradycyjnymi kominkami jest oczywiście to, że aktualne są zabudowane w taki sposób, aby ogień był widoczny wyłącznie przez szybkę lub przynajmniej przysłonięty fragmentem szyby. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ wówczas popiół nie brudzi pozostałej przestrzeni w pokoju, a jeśli w domu obecne są dzieci, nie poparzą się one, nie mając dostępu do ognia. Kominki domowe są z pewnością również najbardziej efektownym rozwiązaniem pod względem wizualnym.