Okna PCV vs okna drewniane – na czym można zaoszczędzić przy urządzaniu domu

Urządzanie domu to przedsięwzięcie czasochłonne i kosztowne, dlatego każdy stara się wszystko zaplanować tak, aby nie przepłacić i aby wszystko zrobione było możliwie szybko. Ten artykuł poświęcamy jednemu z najbardziej kluczowych elementów każdego domu, czyli oknom i podpowiadamy, jakie okna wybrać, aby wydać na nie rozsądną cenę. Dowiesz się, w jaki sposób można zaoszczędzić pieniądze podczas kupna okien i nie tylko.

Czy można zaoszczędzić, kupując okna?

Jeśli właśnie remontujesz albo wyposażasz nowo postawiony dom, na pewno chcesz to zrobić w taki sposób, żeby za nic nie przepłacić, bo przecież wyposażenie domu samo w sobie to duży wydatek. Czy zatem da się zaoszczędzić, kupując okna PCV lub drewniane? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ teoretycznie można zaoszczędzić przy każdych zakupach. Wszystko zależy od tego, kiedy kupujesz daną rzecz, od jakiej firmy i jaka jest to rzecz. W przypadku okien będzie tak samo, dlatego, aby wydać pieniądze bez przepłacania, warto się zorientować w ofercie wielu firm stolarskich, które sprzedają swoje wyroby.

Dlaczego właśnie tam? Ponieważ to takie firmy dostosowują swoje usługi do klienta. Oznacza to, że w takiej firmie nie tylko masz możliwość znalezienia gotowych już okien, ale przede wszystkim masz możliwość zamówienia takich okien, jakie są Ci faktycznie potrzebne. Chodzi tutaj o ich wymiary, wygląd i zastosowanie oraz wszystkie detale. Kiedy zamawiasz okna, są one nie tylko idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i wymagań danego budynku, ale są również indywidualnie wyceniane. W zależności od tego, na jakie materiały się zdecydujesz, jak skomplikowane będzie wykonanie danych okien i jak duże mają to być okna, cena będzie adekwatna. Nie do końca warto się zatem kierować doświadczeniami innych ludzi, ponieważ indywidualna wycena oznacza, że możesz zapłacić znacznie mniej niż Twoi znajomi, jeśli zamówisz zupełnie inne okna i jeśli będzie ich mniej. Tutaj wszystko zależy od indywidualnego zamówienia.

okna halupczok

Które okna wybrać?

Jeśli chodzi o różnice w cenie okien PCV i okien drewnianych, nie ma tutaj konkretnego rozgraniczenia. Niektóre klasyczne okna PCV mogą być tańsze ze względu na to, że są wykonane z plastiku, natomiast są to nieliczne przypadki okien na naprawdę podstawowym poziomie. Większość firm stara się wprowadzać do swoich produktów jak najwięcej ulepszeń, dlatego różnice cen wynikają z tego, co dana marka proponuje, a nie z samego materiału okien. Jeśli chodzi o okna PCV, są one szczelne i dość mocne, natomiast pod względem wizualnym najlepiej dopasowują się do minimalistycznych aranżacji wnętrz, ponieważ same prezentują się bardzo oszczędnie.

Z kolei okna drewniane są mocniejsze od plastikowych, bo drewno zawsze jest stabilniejsze. Jeśli chodzi o szczelność, okna te chronią przed zimnem oraz hałasem dochodzącym z zewnątrz. Jeśli chodzi o estetyczne walory okien drewnianych, są one bardzo uniwersalne – świetnie sprawdzają się wszędzie, ponieważ drewno dobrze wygląda ze wszystkimi meblami i dodatkami. Nawet jeśli zapragniesz za jakiś czas zmienić wystrój danego pomieszczenia, wystarczy pomalować ramy okienne na wybrany kolor i cała aranżacja gotowa. Okna drewniane możesz zamówić i wybrać do nich takie szyby, jak potrzebujesz, a możliwe jest również wybranie ram z witrażami i nie tylko. Możliwości w przypadku okien drewnianych jest naprawdę wiele, dlatego za przystępną cenę możesz kupić okna idealne do Twojego domu czy mieszkania.