Płyta fundamentowa vs ławy fundamentowe

Przyjęło się sądzić, że po płyty fundamentowe należy sięgać dopiero kiedy budowa klasycznych fundamentów ławowych na danym terenu nie jest możliwa – na przykład z powodu wysokiego stanu wód gruntowych. Czy to prawda? Czy nie jest tak, że płyty fundamentowe są rozwiązaniem lepszym w każdym przypadku? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Płyta fundamentowa kontra „zwykły” fundament

Wybierając posadowienie domu czy innego budynku mieszkalnego często architekci dają nam otwartą furtkę do zastosowania tych dwóch opcji. Stajemy przed wyborem. Zaczynamy czytać fora internetowe i oto grupa internetowych ekspertów zaczyna forsować swój punkt widzenia. Jesteśmy skołowani i wciąż zadajemy sobie pytanie: jaki fundament wybrać? Taka sytuacja to codzienność dla wielu, którzy są etapie planowania inwestycji.

Płyta fundamentowa dopiero od niedługiego czasu jest w Polsce na tyle rozpowszechniona, że bez trudu znajdziemy firmę wykonującą taki rodzaj fundamentu. Ta popularność przywędrowała do nas ze Skandynawii (podobnie jak ogrzewanie podłogowe) a co jak co ale na budownictwie Szwedzi czy Norwedzy znają się jak mało kto. Czy możemy więc bezgranicznie zaufać tej technologii i bez zastanowienia rzucić się na płytę fundamentową? Nie do końca. Jak wszystkie rozwiązania i to ma swoje wady. Zasadniczym problemem jest trudność zaprojektowania takiej płyty – jest ono bardziej czasochłonne niż w przypadku klasycznych fundamentów i wymaga na przykład bardziej zaawansowanego oprogramowania. Dlatego jeśli zdecydujemy się już na płytę fundamentową zlećmy jej wykonanie firmie z odpowiednim doświadczeniem, jak na przykład Termico. Wtedy będziemy mieli pewność, że zostanie ona odpowiednio wykonana i sprosta ogromnym naprężeniom jakie powstają w osiadającym budynku.

Fundament ławowy czy płyta fundamentowa?

Zalety tego rozwiązania są jednak niepodważalne. Po pierwsze płyta taka może być instalowana na terenach zasadniczo trudnych w fundamentowaniu. Przykładowo na terenach gdzie grunt jest mniej stabilny. Jest to także szansa na oszczędność – taka działka będzie z pewnością tańsza więc już na początku inwestycji możemy skorzystać z oszczędności. Po drugie fundament taki lepiej izoluje budynek i zmniejsza straty ciepła. Budowlańcy i architekci często bagatelizują straty ciepła „od spodu” budynku skupiając się na lepszej izolacji dachu czy ścian a w rzeczywistości dobra izolacja gruntu (taka jaka jest stosowana w przypadku płyt fundamentowych) daje lepsze współczynniki utraty ciepła i energooszczędności.

Popularność płyt fundamentowych nie może zatem dziwić w obliczu takich faktów. To jaką decyzję podejmiemy musi wynikać jednak z wielu innych czynników takich jak rodzaj planowanej zabudowy, budżet, rodzaj terenu na jakim znajdzie się budynek itp. Tylko przy pełnej wiedzymożemy podjąć z architektem odpowiednią decyzję odnośnie fundamentów naszego przyszłego domu.