Praca inspektora nadzoru – na czym polega?

Inspektor dopilnuje spełnienia określonych wymagań

Każdy może zgłosić pewne sprawy do nadzoru budowlanego. Można wnioskować na przykład o kontrolę jakichś inwestycji czy prac budowlanych. Do tej instytucji udajemy się także w momencie, gdy potrzebujemy pozwolenia na budowę, więc rzeczywiście można tutaj załatwić wiele ważnych dla nas spraw, jakie związane są z branżą budowlaną. Wiele inwestycji można zrealizować bez pozwolenia na budowę, ale wymagane jest odpowiednie zgłoszenie. W ostatnich miesiącach popularne stały się zatem stawiane do domów dobudówki, które już nie potrzebują niezbyt przyjaznych społeczeństwu pozwoleń. Pozwoliło to uniknąć zbędnych wydatków, wypełniania formalności oraz oczekiwania w kolejce na pozwolenie. Trzeba zatem koniecznie spełnić określone wymagania oraz dopełnić formalności, ale jednak mamy do czynienia z bardziej uproszczoną procedurą i mniejszymi problemami.

Kontrola przez inspektora

Nadzór budowlany zajmuje się także rozmaitymi kontrolami. Jeśli mamy wiedze na temat na przykład samowoli budowlanych, to warto takie sprawy niezwłocznie zgłaszać. Często okazuje się, że takie zabudowania na własną rękę mogą stanowić niebezpieczeństwo dla całej okolicy i innych osób, jakie bezpośrednio nie mają z taką inwestycją nic do czynienia.

Dzisiaj inspektor nadzoru to także kontrole wielkich inwestycji, jakie prowadzone są na terenie danego powiatu. W ten sposób rzeczywiście można mieć wszystko pod nadzorem i w razie nieprawidłowości, nakazać ich naprawienie czy pewne modyfikacje, a także nadzór budowlany może nakładać kary i wyciągać wiele innych konsekwencji.

Inspektor budowlany na Twoją budowę

Bardzo ważne jest to, by zdecydować się na sprawdzenie wszelkich informacji i formalności, jeśli decydujemy się na jakieś prace budowlane, inwestycje czy inna ingerencję w przestrzeń, z jaką mamy do czynienia. Warto także wiedzieć, że nadzór budowlany, wykonywany przez takie osoby jak inspektor nadzoru to także sprawy takie jak katastrofy budowlane, a więc rzeczywiście mamy do czynienia z szerokim zakresem obowiązków, jakie dotyczą zarówno wielkich przedsięwzięć oraz inwestycji, jak i spraw indywidualnych czy pewnych drobnych samowoli. Im więcej kontroli jest wykonywanych rzetelnie, tym mniejsze występuje ryzyko zawalenia się danego budynku bądź szybszego niż standardowego pogorszenia się stanu któregoś z elementów. Doświadczenie przeprowadzającego kontrolę jest kluczowe – rzeczoznawca budowlany inż. Marek Świtlicki ma za sobą już sporą ilość takich ekspertyz, m.in. orzeczenie techniczne Zespołu Młyna Wodnego w Elblągu, Amfiteatru w Braniewie, ocenę techniczną budynku Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, i wiele innych.

Dodatkowo na pewno warto wiedzieć, że nie trzeba się obawiać formalności, jakie należy dzisiaj wypełnić w związku z nadzorem budowlanym. Wiele procedur zostało uproszczonych, więc rzeczywiście mamy do czynienia z bardzo komfortową sytuacją, dzięki której jesteśmy w stanie wiele spraw załatwić na zwykłe zgłoszenie. Lepiej jednak od razu się tym zainteresować i wykonać każdy krok po kolei niż później borykać się z karami finansowymi i legalizacją, jaka w takim przypadku staje się bardziej skomplikowana i na pewno bardziej kosztowna. Trzeba zatem koniecznie sprawdzić wszystkie informacje w nadzorze budowlanym, a na pewno nie pożałujemy takiego postępowania.