Preparaty do uzdatniania wody pitnej

Od wody zależy jakoś naszego życia i nasza kondycja. To substancja, która stanowi 70 procent ludzkiego ciała. Codziennie powinniśmy wypijać jej 2-3 litry. Bez niej nie jesteśmy w stanie przeżyć dłużej niż kilka dni. Z tego powodu musimy zwracać szczególną uwagę na jakość wody w naszym domu i zadbać, aby była ona źródłem zdrowia.

Po co uzdatniać wodę?

Woda krąży pomiędzy poszczególnymi sferami. Dzięki swoim właściwościom jest świetnym rozpuszczalnikiem, przenikają więc do niej praktycznie wszystkie związki i minerały zawarte w skorupie ziemskiej. W zależności od wielu czynników ich stężenie może być różne.

woda pitna

Niestety prócz dobroczynnych minerałów, które możemy znaleźć w wodach źródlanych, w wodzie znajdują się także substancje pochodzące z działalności człowieka. Najczęściej to żelazo, mangan, azotany i amoniak. Tych związków powinniśmy się pozbyć zanim woda trafi do naszej szklanki.

Co to jest uzdatnianie wody?

Zgodnie z prawem woda do picia musi spełniać określone wymagania. Aby je przeszła, w zależności od składu chemicznego, jest uzdatniana. To proces, w którym woda jest oczyszczana przy użyciu odpowiednich technologii, które usuwają zanieczyszczenia. Często jest dezynfekowana, czyli zabijana jest w niej chorobotwórcza flora. Zdarza się również sterylizacja, czyli proces, w którym wszystkie mikroorganizmy są niszczone, niezależnie od tego czy działałyby na nasz organizm chorobotwórczo, czy nie. Jednym ze sposobów oczyszczania wody jest dodawanie do niej specjalnych preparatów, które pozwolą nam ją bezpiecznie pić.

Chlor

To najtańsza i najbardziej popularna metoda dezynfekcji wody, o której pewnie każdy z nas słyszał. Przy chlorowaniu wykorzystuje się związki chloru lub ten pierwiastek w formie gazowej. Dodaje się go do wody przy pomocy stacji dozującej. Składa się ona z pompy membranowej oraz polietylenowego zbiornika na roztwór. Powinna ona się znajdować w osobnym pomieszczeniu z bardzo dobrą wentylacją. Dawkę roztworu ustala się w zależności od jakości wody. Niestety ten sposób uzdatniania wody pogarsza jej smak i zapach. Jeżeli konieczne jest zastosowanie dużych dawek chloru niezbędne będzie wprowadzenie do procesu filtra z aktywnym węglem, który będzie absorbował chlor.

Preparaty chemiczne

Istnieją specjalnie przygotowane do uzdatniania wody preparaty chemiczne. Stosując je musimy pilnować, aby nie użyć zbyt dużo środka czyszczącego. Z tego powodu proces uzdatniania musi przebiegać w ściśle określonych warunkach. Środki stosowane do tego typu działań mogą mieć różny skład. Do dezynfekcji wody często stosuje się podchloryn sodu (NaOCl) lub inne preparaty, chociażby specjalnie zastosowaną wodę utlenioną. Jeżeli chcemy w ten sposób uzdatniać wodę w domu będziemy dawkować środki przy wykorzystaniu specjalnej stacji dozującej. Takie urządzenie składa się zazwyczaj z zbiornika na roztwór, przewodów doprowadzających i pompy membranowej. Możemy znaleźć jednak preparaty uzdatniające wodę pitną w tabletkach do wykorzystania w kryzysowych sytuacja w terenie.

Zawsze powinniśmy wykorzystywać środek uzdatniający zgodnie z instrukcją. Zazwyczaj jego dawkowanie zależy od składu i jakości wody. W nowoczesnych instalacjach możemy znaleźć pompy dozujące, które są sterowane za pomocą impulsów wysyłanych z wodomierza kontaktowego. W zależności od modelu pompy mamy możliwość regulowania, jak często będzie ona wstrzykiwać preparat uzdatniający wodę oraz ile będzie go dodawać.

woda pitna

Kiedy zwrócić uwagę na jakość wody?

Tak naprawdę zawsze warto sprawdzić, czy woda którą pijemy w naszym domu ma optymalny skład. Możemy wybierać z szerokiej gamy preparatów i technologii, które pomogą nam ją oczyścić i zadbać o nasze zdrowie.

Na jakość wody powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jeżeli mamy własną studnię. Często zdarza się, że może się ona znajdować w bliskiej odległości od nieszczelnych szamb. Dodatkowo powszechnie nawożenie na polach uprawnych powoduje przedostanie się do gleby, a co za tym idzie do wód gruntowych, wielu związków chemicznych. Przede wszystkim są to azotany, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Szczególnie odczują ich działanie osoby o słabym układzie pokarmowym i dzieci. Mogą one przyczynić się do powstania chorób niedokrwiennych i nowotworów. Azotany możemy usunąć między innymi w ramach częściowej demineralizacji wody.