Przegląd systemów grzewczych do domów jednorodzinnych

Bez względu na to, jakiego systemu używamy, celem wszystkich urządzeń grzewczych jest pobieranie energii cieplnej ze źródła paliwa i przenoszenie jej do pomieszczeń mieszkalnych w celu utrzymania komfortowej temperatury otoczenia. W ramach tej ogólnej definicji do wykonania tego zadania wykorzystywana jest szeroka gama paliw i systemów mechanicznych. Niektóre domy mogą nawet łączyć kilka różnych rozwiązań. Warto się więc z nimi zapoznać.

Kocioł i grzejniki

Najbardziej rozpowszechnione promienniki cieplne w całym domu są obsługiwane przez centralne kotły, które cyrkulują parą lub gorącą wodą przez rury do jednostek grzejnych rozmieszczonych strategicznie wokół domu. Klasyczny grzejnik – żeliwna kolumna umieszczona zwykle w pobliżu okien w starszych domach – jest często nazywany grzejnikiem parowym, chociaż termin ten jest czasami niedokładny.

W rzeczywistości są dwa rodzaje systemów używanych z tymi starszymi grzejnikami. Prawdziwe kotły parowe faktycznie przepuszczają gazową parę wodną przez rury do poszczególnych grzejników, które następnie skraplają się z powrotem do wody i wracają do kotła w celu ponownego nagrzania. Systemy te można rozpoznać po tym, że grzejniki mają połączenia rurowe zarówno od góry (dostarczanie pary), jak i od dołu (zwrot skroplonej wody). Są one czasami nazywane systemami dwururowymi.

Nieco inny rodzaj grzejnika stosuje się w kotłach z gorącą wodą, w których przegrzana woda krąży poprzez konwekcję do różnych grzejników. W tych systemach istnieją połączenia rurowe tylko na dnie grzejników. Są one często nazywane systemami jednorurowymi.

Termostat z gorącą wodą

Inną bardziej nowoczesną formą promieniowania cieplnego jest system listew gorącej wody, znany również jako system hydrauliczny. Rozwiązania te wykorzystują także scentralizowany kocioł do podgrzewania wody, która krąży w systemie rur wodnych do niskoprofilowych grzejników listwowych. Jest to w gruncie rzeczy tylko zaktualizowana, ewoluowana wersja starych, pionowych systemów grzejników.

Mają one doskonałą wydajność energetyczną. Systemy hydrauliczne są ciche, ponieważ nie ma wentylatorów ani dmuchaw. Temperatura może być precyzyjnie kontrolowana. Systemy grzejników są bardzo trwałe i wymagają niewielkiej konserwacji. Jednak grzejniki nagrzewają się powoli i nie da się ich połączyć z systemem klimatyzacji. Mogą też utrudniać ustawienie mebli.

Fundamentowe płyty grzewcze

To kolejna technologia radiacyjna jednak w tym rozwiązaniu urządzenia grzewcze są umieszczone bezpośrednio w fundamentach. To zasadniczo obniża koszty wykonania budynku. Ich budowa zajmuje od około 5 do 7 dni zamiast około 3 tygodni, które zajmuje tradycyjne wykonanie fundamentów. Taka konstrukcja wciąż bardzo dobrze przenosi obciążenia budynku na grunt dzięki zwiększonej powierzchni. Świetnie sprawdzają się one zwłaszcza na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. To rozwiązanie jest równe, nie potrzebujemy przy nim dodatkowych izolacji poziomych i możemy na nim położyć posadzkę.

W tym rodzaju ogrzewania, bazującym na cyrkulacji wody, możemy wykorzystać dowolne źródło energii więc jest to niezwykle elastyczne rozwiązanie. Stanowi ono wyjątkowy akumulator ciepła. Szybko to zauważymy jeżeli zdarzą nam się przerwy w dostawie energii. Płyta jeszcze długo będzie oddawać ciepło i jeżeli przerwa nie będzie zbyt długa to nawet nie zauważymy zmian w temperaturze. Między innymi również z tych powodów to rozwiązanie sprawdza się idealnie z panelami słonecznymi. Nawet jeżeli na chwilę zajdzie słońce to nie będziemy mieli problemów. Zaletą jest również brak grzejników, które determinują ustawność mebli.