Rdza na ogrodzeniu – jak tego uniknąć?

Ozdobne lub kute ogrodzenia są niezwykle piękne. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, ponieważ inaczej zardzewieją. Każda konstrukcja zewnętrzna wykonana z metalu, w tym ogrodzenie, może rdzewieć pod wpływem wilgoci. Mimo że większość kutego żelaza jest chroniona antykorozyjnie, deszcz, śnieg i zwiększona wilgotność mogą nadal prowadzić do korozji i uszkodzeń.

Usuwanie rdzy z ogrodzenia

Warto czasem przejść się wzdłuż ogrodzenia i ocenić jego stan. Jeżeli zauważymy rdzę, ważne jest, aby ją możliwie szybko usunąć, by korozja się nie rozprzestrzeniła. W celu oczyszczenia obszarów z niewielką ilością rdzy, przetrzyjmy je lekko papierem ściernym lub wełną stalową. Bardziej uporczywa korozja może wymagać zasilanej elektrycznie szlifierki tarczowej lub sztywnej metalowej szczotki. W przypadku silnej rdzy może być konieczne zastosowanie komercyjnego środka do usuwania rdzy lub rozpuszczalnika.

rdza na płocieBez względu na metodę jaką wybierzemy do usuwania rdzy, zawsze zakładajmy odpowiedni sprzęt ochronny. Rękawice robocze, okulary ochronne i maska ​​na twarz pomogą zapewnić bezpieczeństwo podczas pracy.

Po usunięciu rdzy zawsze powinniśmy pozbyć się pozostałego brudu i luźnych cząsteczek rdzy z kutego żelaza. Wytrzyjmy dokładnie dany obszar za pomocą zwilżonej spirytusem lub wodą z detergentem do mycia naczyń szmatki. W szczelinach i trudno dostępnych miejscach możemy wykorzystać szczoteczkę do zębów.

Na koniec powinniśmy pamiętać o przepłukaniu ogrodzenia czystą wodą. Następnie użyjmy czystego, suchego ręcznika z mikrofibry, aby całkowicie wysuszyć wszystkie powierzchnie. Jest to najważniejszy krok, aby zapobiec rdzy w przyszłości. Jeżeli jest bardzo wilgotno możemy użyć suszarki lub przenośnego wentylatora. Pamiętajmy jednak, że nowa rdza może pojawić się w przeciągu kilku godzin, więc szybko powinniśmy zakonserwować ogrodzenie.

Konserwacja płotu

W celu zapobiegania korozji płotu, należy nałożyć na niego warstwę odpornego na rdzę podkładu na bazie oleju. Wykorzystajmy do tego celu pędzel i wykonując spokojne ruchy równomiernie pokryjmy całą powierzchnię. Jeżeli chcemy sobie ułatwić pracę, możemy zdecydować się na zakup natryskowego podkładu do metalu.

Po gruntownym wyschnięciu podkładu nadchodzi czas, aby pomalować ogrodzenie farbą do metalu, która również jest na bazie oleju. Farba stanowi barierę, która pomaga zminimalizować ryzyko rdzy w przyszłości. Po pomalowaniu zostawiamy farbę do wyschnięcia i nakładamy drugą warstwę. Jeżeli zdecydujemy się na farbę w spreju, możemy potrzebować nawet czterech warstw, aby uzyskać pełne pokrycie całej powierzchni.

Wybierz ogrodzenie, które nie rdzewieje

Zabezpieczanie metalu przed korozją i usuwanie rdzy to czasochłonne zajęcia. Prócz dodatkowych nakładów pracy, wymagają też wkładu finansowego. Najprostszym rozwiązaniem jest więc wybór ogrodzenia, które będzie odporne na korozje.

Ze względu na swoją wyjątkową wytrzymałość, ogromną popularnością cieszą się obecnie ogrodzenia panelowe, wykonywane ze stali, która jest odporna na warunki atmosferyczne. Dzięki jakości materiałów, odpowiedniemu wykonaniu i niezwykle silnym zabezpieczeniom antykorozyjnym, nie wymagają one od nas częstej konserwacji. Możemy więc cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym płotem, który zapewni bezpieczeństwo naszej posesji przez wiele lat.

Wybierzmy więc solidnego producenta, który do produkcji swoich ogrodzeń wykorzystuje najwyższej jakości materiały od polskich producentów. Dzięki temu, że kupujemy ogrodzenie ocynkowane i powlekaną, możemy mieć pewność, że wytrzyma ono przez długi czas.