Rekuperacja czyli system odzyskiwania energii

Odzyskiwanie energii termicznej to ważny składnik oszczędzania zasobów pieniężnych. Dzięki rekuperacji jest to znacznie łatwiejsze. Rekuperacja pozwala na cyrkulację gazów wylotowych oraz spalin w celu ich następnego użycia.

Jak wygląda proces rekuperacji?

Cały proces odbywa się w urządzeniach zwanych rekuperatorami, tj. wymiennikach krzyżowych. W przypadku takich wymienników odzysk ciepła w zwyczajnych warunkach panujących w obiekcie może wynieść nawet 85%. Za sprawą wentylacji mechanicznej umożliwiona jest nieprzerwana wymiana powietrza , bez potrzeby przewietrzania pomieszczeń, ponadto zapewniana jest 24h stabilizacja temperatury wnętrz. Rekuperacja , czyli wentylacja nawiewno-wywiewna powoduje redukcję kosztów ogrzewania. W mocniej zaawansowanych konfiguracjach klimatyzacyjnych energia odzyskiwana jest z powietrza poprzez wymienniki ciepła w postaci paneli sufitowych. Rekuperator pozwala na ogrzewanie świeżego powietrza uprzednio wykorzystanym powietrzem wywiewanym. Stosowane są także układy buforujące i przechowujące energię cieplną. W rekuperatorach dochodzi do aktywowania całego systemu, który może pracować bez względu na zewnętrze warunki atmosferyczne, urządzenie to strzeże również przed różnymi zanieczyszczeniami, w tym:

  • mikrobiologicznymi
  • CO2
  • kurzem

exhaust-air-ducts-1210103-m

Co jest potrzebne do rekuperatora?

System rekuperacyjny wymaga stosowania dziesiątek przewodów, które powinny być poprowadzone do każdego pomieszczenia. Przewody te mogą osiągnąć średnicę nawet kilkunastu centymetrów, dlatego też ważne jest by przed instalacją systemu odpowiednio dostosować zabudowania poświęcone wentylacji nawiewno-wywiewnej. Dzięki rekuperatorowi następuje odzysk ciepła z wentylacji. Sprawność odzysku niektórych systemów przekracza 85%. Wydatki na ogrzewanie nie są małe, ale rekuperacja ciepła z wentylacji ogranicza je. Oszczędność ciepła może wynieść od 65% do 80% ilości jakie zużywa wentylacja. Umiarkowana oszczędność w skali roku dla budynku jednorodzinnego waha się pomiędzy 1300 a 4000 złotych. Dodatkowo, aby zwiększyć efektywność pracy rekuperatora, należy regularnie wymieniać włókninę do rekuperatora, która zapewnia odpowiednią wentylację powietrza.Jeszcze nie ma żadnych komentarzy!

Zostaw Komentarz

 

— Wymagane *

— Wymagane *