Rodzaje i zastosowanie kostki brukowej

Kostka brukowa to świetny sposób na wspaniałe upiększenie otoczenia swojego domu, podjazdu i ogrodu. Pełne uroku, piękne wyłożone kostką ścieżki w ogrodzie, wspaniały, efektowny podjazd, oraz schludnie zaprojektowane otoczenie wokół budynku sprawiają, że kostka brukowa jest modna i na topie.

Rodzaje kostki brukowej są bardzo różnorodne, ich wybór zależy nie tylko od naszych upodobań estetycznych, ale i od charakteru podłoża, na jakim zostanie ułożona. Niezwykle modna jest kostka granitowa. Granit to niezwykły materiał, którego charakteryzuje niesamowita trwałość, a przy tym zawiera w sobie niepowtarzalny urok. Projekty z udziałem kostki granitowej kojarzą się z luksusem, ładem i pięknem – a w to warto zainwestować!

Ogromne zalety kostki brukowej to m.in. możliwość jej szybkiego montażu i demontażu. Gwarantuje to szybki dostęp do instalacji, które się pod nią znajdują. Niezaprzeczalnie, jednymi z największych zalet kostki brukowej są jej walory estetyczne.

Znajdujące się na rynku liczne firmy brukarskie najczęściej oferują kompleksową obsługę w zakresie wyboru kostki, jej ułożenia a także tworzenia projektów brukarskich. Możemy oczywiście zdecydować się na samodzielne układanie kostki, które wcale nie jest zajęciem trudnym!

Kostka granitowa

Kostka granitowa to kostka szlachetnawyprodukowana z naturalnych surowców. Granitowe projekty nadają otoczeniu niespotykaną nutkę elegancji, szyku, luksusu. Na kostkę granitową nie każdego, niestety stać – ze względu na swoje ogromne walory estetyczne oraz praktyczne – granit jest kosztownym surowcem. Jednakże warto zaoszczędzić i wybrać właśnie jego – kostka granitowa sprawi, że będziesz oczarowany wyglądem swojego otoczenia przez długie, długie lata – podpowiada firma zajmująca się układaniem kostki – Dominik-Bruk z okolic Płocka.

Czy wiesz, że granit był znany już w starożytności – wykorzystywano go do budowy monumentalnych budowli, które istnieją po dzień dzisiejszy! Kostka granitowa charakteryzuje się ogromną, niezwykłą wręcz trwałością. Inwestując w ten szlachetny materiał możesz mieć pewność, że przez długie lata będzie Ci bezproblemu służył! Są różne rodzaje kostki brukowej, ale to właśnie granitowa kostka brukowa cieszy się szczególnym powodzeniem.

Kostka brukowa na kupce

Granit jest kamieniem odpornym na ścieranie, materiałem niewrażliwym na czynniki atmosferyczne o dużej mrozoodporności i znikomej nasiąkliwości. Kostka granitowa doskonale nadaje się więc do wykładania dróg, placów oraz podjazdów, nadając im elegancji i niepowtarzalny charakter. Granit jest szeroko wykorzystywany w budownictwie drogowym, oraz- przede wszystkim – jako elementy architektury ogrodowej.

Rodzaje kostki brukowej

Zróżnicowana oferta kostek brukowych – różnorodne kształty, kolory, faktury kostki – pozwalają wybrać idealny wzór kostki brukowej i zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Najważniejszym kryterium którym kierują się klienci przy wyborze kostki brukowej są względy estetyczne – pragniemy upiększyć otoczenie wokół domu, sprawić, by ogród przedstawiał się elegancko, schludnie i okazale.

Odpowiednio dobrana kostka brukowa wspaniale komponuje się ze stylem i elewacją budynku, cieszy oko i upiększa. Szczególnie efektownie prezentują się układy z kostki szlachetnej – kostka szlachetna to takie naturalne surowce, jak:

  • marmur
  • granit
  • bazalt
  • porfir

Bardzo modne są kostki, które przybierają formę nieregularnego naturalnego kamienia, imitujące antyczny bruk wzory postarzane itd.

Tego typu kostki wykorzystuje się zarówno przy budynkach stylizowanych, ale i nowoczesnych – kostka szlachetna świetnie prezentuje się ze szkłem i drewnem. Bardzo dobrze prezentuje się również betonowa kostka brukowa.

Przy projektowaniu kostki brukowej najczęściej korzysta się z minimum dwóch jej odcieni (lub dwóch rodzajów kostki). Dzięki temu uzyskuje się podkreślenie wybranych elementów, ciekawy, oryginalny wzór i wspaniały wygląd projektu!

Choć względy estetyczne wydają się być najważniejszym elementem decydującym o wyborze kostki brukowej, należy wziąć pod uwagę również inne czynniki, m.in. właściwe ułożenie kostki brukowej.