Rola i skuteczność systemów alarmowych

Jednym z kryteriów określających wolność człowieka jest poczucie bezpieczeństwa. O jego stopniu decyduje wiele aspektów. Rozwój technologii informatycznych i elektroniki sprawia, że nad naszym bezpieczeństwem, w zależności od potrzeb skutecznie czuwa cała gama systemów alarmowych.

Urządzenia alarmowe obecnie – systemy alarmowe

Urządzenia stanowią składnik inteligentnych systemów alarmowych, które znacząco podnoszą standard życia użytkowników i przyczyniają się również do bardziej ekologicznej gospodarki energii. Do zwiększenia bezpieczeństwa potrzebne są systemy alarmowe, które montuje się w firmach, zakładach, szkołach, garażach czy też pojazdach. Są to stosunkowo proste urządzenia służące do wykrywania zagrożeń takich jak pożary, wystąpienie niebezpiecznych substancji w powietrzu czy też próba włamania.

alarmZadaniem alarmu nie jest jedynie uruchomienie sygnału dźwiękowego bądź świetlno-dźwiękowego, ale także w wielu przypadkach ważniejszym jego zadaniem jest poinformowanie odpowiednich służb takich jak straż pożarna czy policja. Systemy alarmowe mogą być połączone też z innymi systemami. Takim przykładem może być połączenie czujnika dymu z systemem przeciwpożarowym, który uruchomi natryski wodne.

Obecnie znaleźć można całą gamę produktów wykorzystywanych w systemach alarmowych jak i sprzęt, który zajmuje się ich monitorowaniem. Urządzenia wchodzące w skład systemów alarmowych bardzo dynamicznie się rozwijają. Zanim pojawią się na rynku muszą spełnić wymogi szeregów norm i testów. Wysokiej klasy specjalistyczne urządzenia analizują produkty pod kątem restrykcyjnych wymogów zawartych w normach europejskich.

Dalszym krokiem jest badanie funkcjonalności produktu. Dopiero po pomyślnym zakończeniu testów laboratoryjnych i funkcjonalnych możliwe jest rozpoczęcie produkcji. Gwarantuje to wysoką jakość i niezawodność wytwarzanych systemów alarmowych.

Ważną kwestią jest, aby systemy alarmowe były wykonane z trwałych i solidnych materiałów. Z tego względu wytwarza się do nich wytrzymałe i ergonomiczne obudowy z materiałów sztucznych.

Miejsca warte zabezpieczenia

Dzięki nowoczesnym technologiom, systemy alarmowe doskonale sprawdzą się w realizacji zaawansowanych systemów zabezpieczenia w obiektach o szczególnie dużym zagrożeniu włamaniem takich jak banki, sklepy jubilerskie a także budynki o użyteczności publicznej.

Urządzenia te charakteryzują się rozbudowaną funkcjonalnością, co pozwala dostosować je do realizacji systemów kontroli dostępu czy nawet systemów inteligentnego budynku. Bardzo przydatną kwestią jest możliwość aktualizowania systemu w celu  najwyższego bezpieczeństwa placówki, którą ma chronić urządzenie.

Najnowsze systemy alarmowe wyposażone są we wbudowany komunikator telefoniczny z funkcją monitoringu, powiadamiania głosowego i zdalnego sterowania, a także w funkcję kontroli dostępu i automatyki domowej. Jeśli chodzi o sterowanie systemami alarmowymi to jest ono bardzo intuicyjne, gdyż wiele z tych urządzeń wyposażone są w ekrany dotykowe, klawiatury bądź posiadają system zdalnego sterowania z komputera.


Zdalne systemy monitoringu wizyjnego oraz systemy alarmowe zapewnia Beta Security ISO.