Samodzielna wymiana rur – jak się przygotować

Bez najmniejszego wątpienia usterki centralnego ogrzewania bądź instalacji wodnej i kanalizacyjnej zdarzają się w każdym gospodarstwie domowym, zwłaszcza w tych które mają już na karku swoje lata i których elementy hydrauliczne mogą już rdzewieć i stawać się mniej drożne. Te poważniejsze awarie, zwłaszcza sprzętowe jak zepsuty piec, bez dwóch zdań wymagają wizyty i ręki fachowca, jednak te stosunkowo niewielkie usterki czy wymiany jesteśmy wstanie zrealizować już we własnym zakresie. Wystarczy do tego odrobina chęci oraz podstawowe narzędzia hydrauliczne.

Czy ma to sens?

W większości przypadków awarii domowa złota rączka, poradzi sobie z większością usterek, takimi jak cieknący kran, wymiana przyłączek, poluzowane rury czy wymiana ich niewielkich fragmentów. Taka, niewątpliwie cenna umiejętność, bez wątpienia pozwoli zaoszczędzić nam pieniądze, które normalnie wydalibyśmy na hydraulika. Przykładowo prosta wymiana uszczelki może kosztować nas około 30 zł, a instalacja nowej umywalki nawet i ponad 100 zł. Ceny te oczywiście uzależnione są od fachowców i sposobu ich pracy czy regionu kraju, w którym wykonują oni swoje usługi. Bezspornie więc warto pokusić się o samodzielne rozwiązanie problemu, aniżeli wzywać hydraulika.

Jak zabrać się do pracy?klucz-nastawny

Do tego typu prac potrzebny będzie nam przede wszystkim czas i cierpliwość. Ważnym jest także aby przy naszej próbie naprawy danej usterki bądź wymiany elementu, zachować w szczególności bezpieczeństwo. Zamknąć dopływ wody, tak aby nie spowodować mini powodzi w naszym mieszkaniu, a także posługiwać się narzędziami w sposób taki aby nie zrobić krzywdy sobie i nikomu innemu oraz by nie zepsuć bardziej tego co chcemy naprawić.

Jednak samym czasem i cierpliwością Rzymu nie zbudowano, jego budowniczowie potrzebowali narzędzi. Tak samo jak i oni, tak i my domowa złota rączką potrzebować będzie narzędzi, które umożliwią mu i ułatwią jego pracę, bez najmniejszego wątpienia prawdziwym niezbędnikiem zawsze okaże się klucz nastawny, bez którego praca będzie właściwie niemożliwa.

Jakich narzędzi użyć?

Do wymiany rur w zależności od ich typu oraz od wybranej metody łączenia, rozłącznego bądź nierozłącznego, potrzebować będziemy różnego rodzaju narzędzi, zarówno tych prostszych jak bardziej skomplikowanych.
skrzynka-do-narzedzi
Jeżeli posiadana przez nas instalacji wykonana jest z tworzywa sztucznego, a wybrana metoda łącznia ma polega na łączeniu nierozłącznym, potrzebna będzie zgrzewarka, lub urządzenia umożliwiające zaciskanie albo zaprasowywanie; możliwe jest także łączenie rur za pomocą kleju. Jeżeli natomiast metoda łączenia ma być rozłączna, specjalne urządzenia nie będą nam potrzebne ponieważ skorzystamy ze złączek zaciskowych lub gwintów.

W przypadku kiedy instalacja wykonana jest ze stali bądź miedzi, podczas łączenia nierozłącznego będziemy zmuszeni do zespawania ze sobą elementów w przypadku stali i do ich zlutowania w przypadku miedzi. W przypadku łączenia rozłącznego, możliwe są analogicznie opcje złączek zaciskowych i gwintów.

Jakiejkolwiek formy łączenia byśmy jednak nie wybrali i jakiego rodzaju rur nie musielibyśmy łączyć i wymieniać, praktycznie zawsze przyda się nam jeden niezawodny element skrzynki każdego hydraulika, klucz nastawny. Może być on różnego rodzaju i mieć różne nazwy: francuski, szwedzki, żabką czy klucz samozaciskowy, jednak spełnia on dzięki swojej budowie, uzębione szczęki i budowa dźwigniowa, swoją funkcję w 100%.
Prawdziwy hydraulik powie bez wątpienia i ani chwili namysłu, parafrazując przy tym słynne powiedzenie, że bez klucza to nie robota.