Skuteczna ochrona przed słońcem

Jeśli budujemy lub remontujemy dom warto pomyśleć o stworzeniu takiego miejsca, w którym będziemy się czuć dobrze zarówno zimą jak i latem. By udało nam się stworzyć dom przyjazny dla cieplejszych pór roku warto skorzystać z możliwości osłony tarasu czy ogrodu przed słońcem. Jednym z takich pomysłów, po które najchętniej sięga się w miejscach publicznych i rekreacyjnych są markizy. Znamy doskonale ten rodzaj zadaszenia ze wszelkich kawiarni i restauracji, które chętnie odwiedzamy w sezonie wiosenno-letnim. Coraz więcej osób zaczyna dostrzegać potencjał jaki mają takie rozwiązanie i ostatnio niemal równie chętnie co w restauracjach sięgamy po markizy w domach. Z uwagi na bardziej upalne lata, które nawiedzają Polskę od kilku lat warto pomyśleć o sposobach ochrony domu i tarasu przed nadmiarem nasłonecznienia. Przecież lepiej siedzieć w cieniu niż w pełnym słońcu, gdy na dworze temperatura sięga ponad 30 stopni.

Markizy – co i jak?

W przypadku markiz mamy do wyboru kilka konkretnych modeli i rodzajów. Możemy nasz dom wyposażyć w dość dużej wielkości markizy tarasowe, które z powodzeniem mogą osłonić przed słońcem całą powierzchnię przydomowego tarasu. Markizy tarasowe są mocowane na aluminiowych wyciąganych ramionach, które zależnie od potrzeby można rozwijać lub składać – regulując w ten sposób wielkość rzucanego przez nie cienia.  Dowolnie możemy również wybrać kolor i wzór markizy, dzięki czemu możemy jej wygląd dopasować do wyglądu całego naszego domu. Zwinięta markiza jest mało widoczna i ze względu na solidne jej zamocowanie nie stanowi zagrożenia np. podczas silnego wiatru czy porywistej śnieżycy.

markizy tarasowe KrakówMożemy w naszym domu (lub nawet mieszkaniu) skorzystać z innego rodzaju markiz, mianowicie markiz balkonowych. Markizy balkonowe są dużo lżejsze niż ich tarasowe wersje, dlatego mogą być mocowane w miejscach, gdzie nośność ścian nie pozwala na zamocowanie markiz tarasowych. Markizy balkonowe są składane i dają niewielkie miejsce zacienienia. Doskonale sprawdzą się jako ochrona przed słońcem w mieszkaniach, w których letnie nasłonecznienie sprawia, że upał w pomieszczeniu jest bardzo nieznośny. Po rozłożeniu markizy zasłaniamy przed promieniami słonecznymi nie tylko całą powierzchnie balkonu ale i okien, dzięki czemu w mieszkaniu panuje przyjemniejsza temperatura.

Ostatnim rodzajem markiz, raczej nieużywanym w domach prywatnych są markizy koszowe. Są to takie markizy, które znamy z filmów i bajek. Półokrągłe konstrukcje montowane nad drzwiami i oknami sklepowymi. Chronią one witryny i okna sklepowe przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – wiatrem, deszczem, itp. Bardzo często na takich markizach drukuje się nazwę i logo firmy, by także w taki sposób zareklamować swoją działalność w okolicy. Dzięki kształtowi markiz koszowych możemy już z daleka zobaczyć logo sklepu i z łatwością odnaleźć ten, którego poszukujemy.

Jak widać markizy służą w różnych celach – zarówno domowych jak i publicznych i handlowych. Tym co decyduje o ich popularności jest estetyczny wygląd i ochrona okien i witryn przed negatywnymi warunkami pogodowymi.